Her şey bir süreç demiştik ama…

Evet her şey bir süreç olduğuna göre o zaman bu süreçte olanlara da bakılan farklı bir göz var.

İnsanlar sanıyor ki bir sihirli değnek var ve bu işi yapmaya başlayanlara değnek ile dokununca hemen her şeyi öğrenecek, hemen o istenen kişi olacak erecek…

Zaten Allah bizi öyle istemiş olsaydı emin olun ki bizi öyle yaratırdı.

“Allah dileseydi hepinizi bir tek ümmet yapardı; fakat O, dileyeni saptırır, dileyeni de doğru yola iletir.”

Nahl Suresi 93ncü Ayet

Rabbimin Nahl Suresinden de bildirmiş olduğu üzere eğer isteseydi zaten öyle yaratırdı. Ama o bize akıl verdi ve bunu bir imtihan konusu kılarak bizim ne yapacağımızı bilmek istiyor.

“Hanginizin daha güzel/iyi amel yapacağınızı denemek için yoklukla varlığı yaratan, O’dur. O mutlak galiptir; affedicidir.”

Mülk Suresi 2nci Ayet

Burada esas söylemek istediğim bundan ziyade, bu sürece giren insanlara hemen olmuş, ermiş, pişmiş gözüyle bakıyor olunması. Ne demek bu derseniz?

İnsan bir şekilde kendindeki eksikliğin farkına vararak varoluşsal olarak arayışa girer, araştırır, doğruyu bulur ve doğruya yönelmeye başlar.

Allah’ın doğru yolunda ilerlemesi için ne yapması gerektiğini kaynağından Kur’an’ı Kerim’den öğrenmeye çalışır ve öğrendiklerini hayatına yansıtmaya başlar.

Ama o hemen yansıttım, çalışıyorum diyerek hemen olmayacağın, bu işin sürecini ve nasıl olacağının farkına varır. Çünkü bu yol üstünde onu bekleyen bir iblis / şeytan olduğunu, onu devamlı aldatacağını, yoldan saptırmak için elinden geleni yapacağını, hakkı değil batılı, hurafeye saptırmak için bin bir takla atacağını öğrenir.

Ama onu bilmeyenler bu süreçte kendisini Allah’a adıyan insanı anlamamak için şeytanlığa soyunuyorlar.

Bu konu da Allah’a adanmış olan kişiye şunları hatırlatmak isterim;

“İblîs, “Öyle ise beni azdırmana karşılık, yemin ederim ki ben de onları saptırmak için senin doğru yolunun üstüne oturacağım” dedi.”

Araf Suresi 16ncı Ayeti

“De ki: Ben insanların Rabbine sığınırım. İnsanların yöneticisine. İnsanların ilâhına. İnsanlara kötü şeyler fısıldayan o sinsi vesvesecinin şerrinden ki o, insanların sinesine vesvese düşürür. Cinlerden ve insanlardan oluşur.”

Nas Suresi 1-6ncı Ayetler

Dikkatinizi bu iki ayete ve hatta Felak Suresine de çekmek isterim.

Onun için kendini doğru yola, Allah’a adayan kardeşlerimin buna çok dikkat etmesini ve uyanık olması gerektiğini hatırlatmak isterim, sabırlı olun ve sebat edin lütfen…

Bu konu da bilmeyen kişilere de Şeytanlığa / İblisliğe soyunmamalarını, onların gelişim aşamasında olduklarını, hata hepimizin yapabildiği gibi onunda yapabileceğini ama ondan sonra ne yapması gerektiği konusunda yetiştiğini bilmenizi isterim. Hiç kimse hatasız değildir ama en azından o hatalarının farkına varmış ve artık doğru olmak isteyen biri köstek değil de destek olmayı denemeniz lazım.

Tabi bu durumda olayın şu boyutu da olabilir, kardeşim beni ilgilendirmez onun gelişmesi, bilmemnesi diyerekten aslında o gelişimi veya o yolda olmasından rahatsız da olabilir o kişi ama onu da şu ayet ile Allah’ın nasıl uyardığını bildirmek isterim;

“Allah’a yönelen bir kulu engelleyeni gördün mü? İşte gördün mü?! O kul ya doğru yolda ise veya iyiyliği ve takvayı emr ediyorsa.Ne dersin, o kul doğru yolda ise ve sakınmayı emrediyorsa!

Alak Suresi 9-13ncü Ayetler

“O bilmez mi ki, Allah her şeyi görüyor?Hayır hayır! Eğer bu yaptığından vazgeçmezse, derhal onu o yalancı, günahkâr alnından yakalarız. O, hemen gidip melisini çağırsın. Biz de zebanileri çağıracağız.”

Alak Suresi 14-18nci Ayetler

Onun için şeytanlığa / iblisliğe soyunmak yerine sizde onun yanında onunla beraber Allah’ın doğru yoluna yönelmeye başlayın.

Allah yar ve yardımcınız olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s