Hata mı yaptım…

Biz insaniz ve hata yapabiliriz. Bunu zaten sahibimiz olan ve bizi yaratan Rabbimiz de zaten böyle söylüyor.

Hatta kendileri de bizim gibi insan olmasına rağmen peygamberlik gibi yüce bir görev ile görevlendirilmiş olmasına rağmen peygamberler bile hata yapmıştır.

Ki peygamberler seçilmiş kişiler olmasına rağmen böyle bir hata yapıyorlarsa bizim yapmamız da anormal değil hatta yeniden belirtmeliyim ki bizi yaratan bile zaten bunu söylüyor ama sonrasında ne yapacağımızın önemli olduğunu da bize öğretiyor.

Ama burada bakılması gereken iki açı var;

Birincisi hatayı yapanın sorgulanma acısından, hata yapanın hatayı niçin-nasıl yaptığı ve kasıt olup olmadığı, ikincisi hatayı yapanın hatadan sonra ne yaptığı.

Hepimizin bildiği Adem a.s. ile iblisin bu konuda bir yaşanmışlığı var ve biz o dönemde yaşamadığımız için en doğru kaynak olan Rabbimizden bunu öğreniyoruz.

Araf Suresi 17-22 Ayetler,

“Sonra (pusu kurup) onlara önlerinden, arkalarından, sağlarından ve sollarından sokulacağım ve sen onların çoğunu şükreden (kimse)ler bulamayacaksın.”

Allah, dedi ki: “Yerilmiş ve kovulmuş olarak çık oradan. Andolsun, onlardan sana kim uyarsa sizin, hepinizi cehenneme doldururum.”

“Ey Âdem! Sen ve eşin cennette kalın. Dilediğiniz yerden yiyin. Fakat şu ağaca yaklaşmayın. Yoksa zalimlerden olursunuz.”

Derken şeytan, kendilerinden gizlenmiş olan avret yerlerini onlara açmak için kendilerine vesvese verdi ve dedi ki: “Rabbiniz size bu ağacı ancak, melek olmayasınız, ya da (cennette) ebedî kalacaklardan olmayasınız diye yasakladı.”

“Şüphesiz ben size öğüt verenlerdenim” diye de onlara yemin etti.

Bu sûretle onları kandırarak yasağa sürükledi. Ağaçtan tattıklarında kendilerine avret yerleri göründü. Derhal üzerlerini cennet yapraklarıyla örtmeye başladılar. Rab’leri onlara, “Ben size bu ağacı yasaklamadım mı? Şeytan size apaçık bir düşmandır, demedim mi?” diye seslendi.”

Taha Suresi 115-124. Ayetler,

“Andolsun, bundan önce biz Âdem’e (cennetteki ağacın meyvesinden yeme, diye) emrettik. O ise bunu unutuverdi. Biz onda bir kararlılık bulmadık.

Hani meleklere, “Âdem için saygı ile eğilin” demiştik de, İblis’ten başka melekler hemen saygı ile eğilmişler; İblis bundan kaçınmıştı.

Biz de şöyle dedik: “Ey Âdem! Şüphesiz bu (İblis), sen ve eşin için bir düşmandır. Sakın sizi cennetten çıkarmasın; sonra mutsuz olursun.”

“Şüphesiz senin için orada aç kalmak, çıplak kalmak yoktur.” “Orada ne susuzluk çekersin, ne de güneş altında kalırsın.” Nihayet şeytan ona vesvese verip şöyle dedi: “Ey Âdem! Sana ebedîlik ağacını ve yok olmayan bir saltanatı göstereyim mi?”

Bunun üzerine onlar (Âdem ve eşi Havva) o ağacın meyvesinden yediler. Bu sebeple ayıp yerleri kendilerine göründü ve cennet yaprağından üzerlerine örtmeye başladılar. Âdem, Rabbine isyan etti ve yolunu şaşırdı. Sonra Rabbi onu seçti, tövbesini kabul etti ve ona doğru yolu gösterdi.

Allah, şöyle dedi: “Birbirinize düşman olarak hepiniz oradan inin. Eğer tarafımdan size bir yol gösterici (kitap) gelir de, kim benim yol göstericime uyarsa artık o, ne (dünyada) sapar ne de (ahirette) sıkıntı çeker.”

“Her kim de benim zikrimden (Kur’an’dan) yüz çevirirse, mutlaka ona dar bir geçim vardır. Bir de onu kıyamet gününde kör olarak haşrederiz.””

Ayetlerin toplu görülmesi için hepsini paylaşmak istedim.

Allah, Adem a.s. cennete girmesini ve oradan istediği herşeyden yemesini ama gösterilen ağaçtan yememesini söyler. Ama şeytan Adem a.s. kandirip o ağaçtan yemesini sağlar ve Adem a.s. günaha girer.

Adem a.s. hata yaptı ve günaha girdi. Çünkü Allah kendisini ikaz etmiş, uyarmıştı. Ama o şeytanın kendisini kandirmasi ile Allah’ın söylediklerini unuttu ve büyük hata yaptı.

Peki şeytan onu nasıl kandırdı? Tabi ki dünyalık menfaat diyebileceğimiz şeylerle.

Şimdi buraya kadar olan kısımda bu yapilani Adem a.s. kasıtlı mi yapmıştır? Kasıtlı yapsaydı herşeyi bizzat kendisinden öğrendiğimiz Allah ona ne yapardı yoksa acizliginden kaynaklı mi hata işledi, günaha girdi.

Dediğim gibi biz o dönemde olup görmediğimiz için Rabbimizin bize öğrettiği ile biliyoruz ki o da kasıtlı yapmadığıdır.

Yani kasıtlı yapılmadı ama hata yapıldı.

Peki sonrasında ne oldu?

En önemli ikinci kısım burası, Adem a.s. hatasını fark etti, o konu da onu yapmamasi gerektiği konusunda uyarıldığını ama unutarak şeytanın sözlerine kandigini anladı ve hemen Allah’a dönerek tövbe etti ve bağışlanmasını istedi. Allah onu bağışladı çünkü Allah Tevvab’dir, tövbeleri cömertce kabul edendir.

Yani çıkan sonuç şu olsa gerek, hata yapabilir insan çünkü insaniz ve aciziz, mükemmel değiliz ve zaten olamayız da çünkü mükemmellik Allah’a mahsustur. İnsanın hiç bir şeyi mükemmel yapabilme gibi bir donanımı yoktur. Eğer olduğunu iddia eden varsa kendini aldatıyor demektir.

İnsan hata yapabilir demek de her zaman hata yapacak ve bunun arkasına sığınılacak manasına da gelmiyor tabi ki yani hata yapılabilir ama Allah bizlere akıl verdi ki bu hataların farkına varalım ve kendimize çeki düzen verelim.

Kur’an’ı Kerim’de bize bunun için gelmedi mi? Bir öğüt olarak gelmedi mi?

Rabbim bize, bizden önce yaşamış olanların yaptıkları hataları ve ne yapılması gerektiğini öğretmiyor mu Kur’an ile!

Peki biz ne kadarına uyabiliyoruz? Hata yapmaya, günaha girmeye devam etmiyor muyuz ki Allah emir vermesine rağmen. O’nun verdikleri ile yaşayıp hayatımızı sürdürmemize rağmen…

En önemli nokta, hatadan sonra yapılan hareket tarzı. Âdem a.s. ne yaptı, tövbe etti ve düzeltti kendisini bu konu da.

Bizim ne yapmamız gerektiğini Rabbimiz bize Adem a.s. üstünden öğretiyor.

Hata yapabiliriz ama bir daha yapmamak için daha dikkat etmeliyiz ve şeytanın bizi ayartacağını ve bu şeytanın insanlardan da cinlerden de olabileceğini unutmadan hayatımızı sürdürmeliyiz.

Bize bunu yine Rabbimiz bize öğretiyor. Her şeyi bize öğrettiği gibi…

Hata yapılabilir,

Çok dikkatli ol,

Fark ettin ki hata yaptın,

Tövbe et,

Hatanı düzelt ve hatanın farkina var

Temkinli ol…

Allah’tan ümidini kesme ve Allah’a kitabına sarıl…

BİZE HER ŞEYİ ÖĞRETEN VE BİZLERİ YARATAN RABBİMİZE SONSUZ ŞÜKÜRLER OLSUN

Hamd ( Övgü ) yalnızca Alemlerin Rabbi Allah’a mahsustur.

Başarı yalnızca Allah’tan’dır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s