Yalnız Sana Kulluk Ederiz

Girişimi her namaz da ve hemen hemen her yerde okuduğumuz ve hepimizin yakından bildiği Fatiha Suresinin bir ayeti ile yaptım.

“İyyâke na’budu”

“Yalnız sana kulluk eder”

Fatiha Suresi 5. Ayet

Bu arada Hadi Hayatını Aydınlat isimli Podcast’in devamı niteliğindedir. Podcasti aşağıdan bulabilirsiniz.

Konumuz Allah’a Kulluk etmek.

Peki biz kime kulluk ediyoruz?

Tabi ki okuyanların hepsi “Allah’a kardeşim, başka kime kulluk edeceğiz” diyecektir.

O zaman bende diyorum ki emin misin????

Bence kendine bir daha bir sor kimlere kulluk ettiğini…

Şeytanın ilgi alanı ve tamda üstünden oturduğu yoldaki amaçlarından bir tanesi ve en önemlisi.

Yani bizi Allah’a kulluktan saptırıp kendine kul etme çabası ama şunun şurası da var ki finalde Şeytan ben size yalan söyledim diyip sıyrılma çabası içinde olacak. Bakınız,

“Allah’ın hükmü yerine getirilince Şeytan şöyle diyecektir: “Şüphesiz Allah size gerçek olanı vaad etti, ben de size vaad ettim; ama size yalancı çıktım. Zaten benim size karşı bir gücüm yoktu. Ben sadece sizi çağırdım, siz de benim çağrıma hemen koştunuz. O halde beni kınamayınız, kendinizi kınayınız. Ne ben sizi kurtarabilirim ne de siz beni kurtarabilirsiniz! Şüphesiz daha önce ben, beni ortak koşmanızı inkâr ettim/kabul etmedim.” Şüphesiz zâlimler için elem verici bir azap vardır.”

İbrahim Suresi 22. Ayet

Peki bundan sonra bizim halimiz ne olacak biliyor musunuz?

Tabi ki tahminleriniz var…

Yani Fatiha Suresinin her namazda okunmasının ve surenin içinde de devamlı bunu okumamızın da bir anlamı olsa gerek değil mi, bir hikmet olsa gerek.

Bize her namazda günde 5 defa hatırlatılıyor hatta kendi kendimize diyoruz, ” Yalnızca sana kulluk ederiz” diye. Tabi ki çoğumuz hala ne okuduğumuzu bilmeden okuma çabasında olduğumuz için ne okuduğumuzu bilmiyoruz o da zaten ayrı ve onunla ilgili bir şeyler aktarmaya çalışmıştım.

O da ayrı konu dedim ama ayrı konu değil çünkü şeytan oradan başlıyor. Okuduğunu anlamadığın için ne yapacağını da bilmiyorsun.

Yalnız sana kulluk ederim diyorsun ama ne dediğini bilmediğin için Fatiha’yı okurken bile şeytana kulluk ettiğinin farkında değilsin. Çünkü o bunu bilmeni istemiyor sende ona boyun eğiyorsun.

Şimdi sana desem ki böyle yaparak şeytana kulluk ediyorsun zaten kabul etmeyeceksin çünkü sen onun boyunduruğu altındasın. O sana kendini bu konu da nasıl savunacağını iyice içine kadar işledi. Seni o yalanlarınla donattı ve senden de bu konu da güçlü bir savunma mekanizması mevcut.

Ama ben buna rağmen sana İbrahim Suresinin 22nci ayetini hatırlatmak isterim çünkü Hesap günü o sizi satacak… Tek başınıza kalacak ve bunun hesabını veremiyeceksiniz. Allahu alem.

Bende senin gibi bir insan olarak, bir dostun olarak, bir kardeşim olara sana tavsiyede bulunuyorum, taktir senin…

Bu şeytan konusuna girince çıkmak mümkün olmuyor çünkü yaptıkları aldatmacaların sınırı yok ve insan da bunlara yönelmeye meyilli… Şeytan konusunuda inşallah bir gün yazabilirim.

Peki dedik ki kulluk konumuz. Biz kime kulluk ediyoruz, kim kul olmalıyız ve niçin?

Bu sorular sorulması gereken önemli sorular.

Tabi ki bunun cevabını bulacağımız tek adres yine En Güzelin, En Güzel sözü Kur’an’ı Kerim.

Kul kavramı ile ilgili olarak Kur’an’ı Kerimde türevleri ile birlikte 275 ayet bulumaktadır.

“Yalnız sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz”

Fatiha Suresi 5nci Ayet

“Bizi doğru yola, yani kendilerini nimetlendirdiklerinin yoluna ilet; gazaba uğramışların ve sapıkların yoluna değil!”

Fatiha Suresi 6. – 7. Ayet

“Ben cinleri ve insanları bana kulluk etsinler diye yarattım.”

Zariyat Süresi 56. Ayet

Zaten Zariyat Suresi bize niçin yaratıldığımızı ve kime kulluk etmemiz gerektiğini çok açık belirtiyor.

İlk inen ayet ve sure olduğu için Rabbimiz bize kime kulluk edeceğimizi ve kimden yardım istiyeceğimizi bunu da niçin yapmamız gerektiğini bize çok güzel bir şekilde öğretiyor.

Kendisine kulluk etmemizin sebebi de bizi doğru yola iletmesi için istememiz gerektiğini öğreniyoruz.

Bu ayet bize niçin kulluk etmemizi göstermesine rağmen yine başka ayetlerde de , kime ve niçin kulluk edecez diye araştırmaya devam edelim,

“Ey insanlar, sizi ve sizden öncekileri yaratan Sahibinize (Rabbinize) kul olun ki kendinizi koruyasınız.”

Bakara Suresi 21. Ayet

Bu ayet biraz daha açıyor ve diyor ki sizi ve sizden öncekileri yaratana kulluk edin.

Yani yaratana kulluk etmeliyiz. Yaratan derken hastanedeki doğurtan değil aman yanlış anlaama olmasın.

Peki bizim kulluk yakıştırmaya çalıştıklarımızın için de bizi yaratan var mı ki acaba?

Boşa uğraşmayında yok. Bizi ve herşeyi yaratan Allah’tır.

Peki niçin kulluk etmeliymişim, kendimi korumak için.

Kendini koruma kavramı önemli ve ayrı bir konu inşallah bir gün onu da yazabilirim.

Ama kısaca belirtmek istersek Kendimizi korumak hakkıyla Allah’a kul olup, hesap günü olacaklardan kendimizi korumak desem yanlış söylememiş olurum sanırım. Allah herşeyin en doğrusunu bilendir.

O zaman kendimizi korumak için bizi ve bizden öncekileri yaratana kulluk etmemiliyiz.

“Eğer kullarım, Beni senden sorarlarsa bilsinler ki; Ben yakınım. Bana dua ettiği zaman, her dua edene cevap veririm. Onlar da Benim emrime cevap versinler; Bana inansınlar ki, doğru yola, doğru kararlara varsınlar.”

Bakara Suresi 186. Ayet

Burada Allah kulluk yapmaya karar vermiş olanların sorusu karşılığında Allah diyor ki,

Ben onlara yakınım ve dua ederlerse cevap veririm. Yani bu kısım Fatiha Suresindeki yardım dileriz ile bağlantılı. Yardım dilediklerinde ben cevap veririm onlara.

Emrime uysunlar, bana kul olsunlar ki doğru yola varsınlar doğru kararlara varsınlar.

Yani doğru yolu bulmamız için Allah’a kul olmamız gerekiyor ve doğru kararlar vermemiz için de.

Rüzgarın götürdüğü yere değil Allah’ın doğru yolunda olalım diye.

Karar ne için lazım olur bize diyecek olursak, doğru yolda tam yürürken an gelir yol ikiye ayrılır,bir yol yine doğru yoldur ama diğeri doğru yol değildir. Bunun birine Allah’ın yolu diğerine yanlış yol diyecek olursak, burada bir karar vermemiz gerekir.

Çünkü Allah bize doğru yolun ne olduğunu nasıl olduğunu göstermiş ve öğretmiştir ama şeytan bizi aldatmak için tam da yol ayrımında bekler bizi ki bizi aldatsın, saptırsın o yoldan. İşte bunun için doğru karar vermemiz ve aklımızı kullanmamız gerekir ki Rabbimizin bize öğrettiklerini hatırlayabilelim.

“Allah’ın kendisine kitap, hikmet ve peygamberlik verdiği bir kimsenin, insanlara “Allah’ı bırakıp bana kul olun!” demesi mümkün değildir. Aksine “İlâhî kelâmın bilgisini öğreterek ve onu derinlemesine inceleyerek Allah adamları olun” der.”

Ali İmran Suresi 79. Ayet

Bu harika ayet bize, insana kul olunmayacağını hatta bu peygamber bile olsa olmayacağını ne kadar güzel ve açık bir şekilde gösteriyor.

Bu ayeti okuyan cemaatler acaba ne düşünüyorlar veya bunu okumak mı istemiyorlardır. Doğrusu onlar bu ayet için bir kulp bulmuşlardır ama o kulp onları kurtarmayacak.

Elimde İncil olmadığı için oradan ilgili ayeti bulup sizlerle paylaşamadım ama araştıracam onu ama hristiyanların Hz. İsa’ya İlahlık, kulluk iddiasının da burada açık şekilde belli oluyor. Hatta Kur’an’ı Kerim diğer kitapları doğrulayıcı olduğu için şu ayeti paylaşabilirim,

“İşte o zaman Allah; “Ey Meryem oğlu Îsâ! Beni ve anamı, Allah’tan başka iki tanrı edinin dedin mi?” diye sorduğu zaman Îsa şöyle cevap verecek: “Hâşâ! Seni tenzih ederim, hakkım olmayan şeyi söylemek bana yakışmaz. Bunu söylemiş olsaydım sen muhakkak bilirdin! Sen benim içimdeki her şeyi bilirsin, halbuki ben senin zâtında olanı bilmem. Gizlilikleri eksiksiz bilen yalnızca sensin!””

Maide Suresi 116. Ayet

Buradan da anlaşılıyor ki Peygamberlere bile İlahlık yakıştırmak, onlara kulluk peşinde olmak nasıl büyük bir günahsa nasıl olur da kula kulluk edilebilir! Nasıl bir akıl bunu kabul edebilir.

Bu resmen şirkdir. Yani Allah’a ortak koşmaktır ve bunu yapana da müşrik denirken nasıl olur da başkasına kulluk edinilebilir! ????

“De ki: Allah’ı bırakıp size zarar ve yarar vermeye gücü yetmeyen şeylere mi tapıyorsunuz? Oysa Allah işitendir; bilendir.”

Maide Suresi 76. Ayet

Çok önemli ayetlerden bir tanesi de bu ayettir. Çünkü biz öğrendik ki Allah’a kulluk edecez ve iyilik yaparsak yarar verecek O’dur ama gaflette bulunup da şeytana uyup da kendi kendimizi başka yola yönlendirirsek o zaman da şunu sorgulamamız gerektiğini gösteriyor,

O kulluk etmeye çalıştığının sana faydası, yararı var mı? İyi değerlendir,

Peki o kulluk etmeye çalıştığının sana zararı var mı? Sana birşey yapma güç ve kudreti var mı? İyi değrlendir…

Yani demek istiyor ki, Onları da ben yarattım ve bilirim ki onların sana zararı da yararı da dokunmaz boşa kendini kandırma. Bana kulluk edin çünkü sana yardım edecek olan, dua’larına cevap verecek olan benim, yaptığın yanlışlardan dolayı af dilemezde devam edersen cezayı verecek olan da yine benim. Allah en iyisini bilendir.

Yarar sadece Allah’tan gelendir, Zararsa insanın kendi eliyle yaptığından başkası değildir.

Bununla ilgili diğer ayetleri aşağıda vermiş olduğum linkten inceleyebilirsiniz. Peki kime kulluk edeceğimizin çerçevesi belirginleşmeye başladığına göre kulluk olarak ne yapmalıyız kısmına bakalım mı?

Kulluk gereği ne yapmamız gerekiyor ile ilgili olarak ,

“Biz İsrail oğullarından şöyle söz almıştık: “Allah’tan başkasına kulluk etmeyeceksiniz, anaya-babaya, yakınlara, yetimlere, yoksullara iyilik edeceksiniz. İnsanlara güzel söz söyleyin, namazı kılın, zekatı verin!” Sonra siz, pek azınız hariç, döndünüz; hala da yüz çevirip duruyorsunuz.”

Bakara Suresi 83. Ayet

Diyebilirsiniz ki bu İsrailoğullarına gelmiş bir ayet. İsrail oğulları dediğimiz Yahudilerde Allah’ın dinine yani İslam dininin mensubular. Farklı bir dinleri yok. Allah katında din tektir ve o da İSLAM’dır ve Allah bize bu ayeti öğretiyor ki kul olarak ne yapmamız gerektiğini öğrenelim, öğüt alalım, bizi ve bizden öncekileri yaratana kul olalım diye.

Peki ne yapmamız lazım,

Başkasına kulluk etme,

Anaya-babaya yetimlere, yoksullara iyilik et,

İnsanlara güzel konuş,

Namazını kıl

Zekatını ver.

Kulluk içilen verilen bu yapmamız gerekenlerin hangisinde bir zorluk varda insanlar bundan uzak duruyorlar veya görmemezlikten geliyor.

Yani bunun tam tersi Allah’a kulluk etmemek manasına geliyor.

Bunların hangisi kötü?

Hepimiz ahlaktan, iyilikten, güzellikten bahsetmiyor muyuz?

Bak dinimiz bize ne kadar da güzel şeyler emrediyor.

Çünkü bizim dinimiz İslam bu kadar güzel bir din. Bize iyiliği güzelliği emrediyor, paylaşmayı emrediyor.

Peki bilinen İslam bu mu? Bu anlatılıp gösteriliyor, yoksa namaz kılmadı öldür, şöyle yaptı öldür mü diyor. Demiyor güzel kardeşim demiyor. Bizim dinimiz bize güzel şeyleri öğütlüyor ve öğretiyor. Güzel Ahlakı öğretiyor ne kadar onu göstermeselerde. Tabi kitaptan koparsak okumazsak olacağı odur, bilmediğin için gördüğüne inanırsın.

Bu arada Nisa Suresi de Bakara Suresi 83ncü ayetin benzeri nitelikte (müteşabihi) bir ayettir, incelenebilir.

“Ey iman edenler! Size verdiğimiz rızıkların temiz olanlarından yiyiniz. Eğer sadece Allah’a kulluk ediyorsanız, O’na şükrediniz.”

Bakara Suresi 172. Ayet

Bize Allah rızıkları kendisinin verdiğini, yani kulluk ettiğimizdir bize rızkımızı veren başkası değil, ondan da temiz olanlarını yiyin diyor.

Demek bize verilen rızıkları bizim kulluk yaptığımız, bizi ve bizden öncekileri yaratan Allah’tır.

O zaman şu, bu, şu devlet veya bu yardım şirketi değilmiş bize rızkı veren Allah’mış bize rızkımızı veren. Bu da çok önemli yaratılan kula kulluk etmemek için…

Şimdi neyi öğrenmiş olduk diye bakacak olursak,

Ben kime kulluk etmeliyim ve etmemeliyim?

Kulluk yapacağım şeyin özellikleri?

Niye kulluk yapmalıyım?

Kulluk etmek için ne yapmam lazım?

Tabi ki bunların hepsini çok detaylı olarak inceleyemedim. Sadece genel çerçeveyi çizmeye çalıştım.

Umarım bir şeyler katabilmişdir.

Detaylı inceleme isterseniz, yorumlar kısmına lütfen mesaj bırakın ona göre bu yazının devamı için çalışma hazırlarım sizler için.

ÖVGÜ ALEMLERİN RABBİ OLAN ALLAH’A AİTTİR.

BAŞARI YALNIZCA ALLAH’IN YARDIMIYLADIR.

Kulluk Kavramı ile ilgili diğer ayetler için link,

http://www.kuranmeali.com/Kok.php?sayfa=1&kok=%D8%B9%20%D8%A8%20%D8%AF

Hadi Hayatını Aydınlat Podcast Yayını için

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s