Ölünün arkasından…

ANLAMLI BİR MEZAR TAŞI

Alışkanlıkları değiştirmek ciddi şekilde sıkıntılı bir konu ve süreç.

Bunun için çaba, sabır ve öğrenmek şart bence.

Çünkü aklına bir şey yatmayınca ki yatsa da soru işaretli kalıyor ki taşlar tam yerine oturmuyor.

Alışkanlık olarak gelen, geçmiş atalarımızdan bize aktarılan, örf-adet haline gelmiş bir yanlışımız var.

Bu yanlışı ne kadar söylesek de anlatsak da olmuyor. Ama yine de söyleme ihtiyacı hissediyorum.

Vefat etmiş kişinin arkasından Yasin süresi okunmaz ve mevlüt diye yapılan neyse o da yapılmaz çünkü mevlüt hepten biat’dir.

Şimdi niçin okunmaz Yasin Suresi diyeceksiniz veya ne var hayrına okuttuk denilebilir,

Bizi yaratan Rabbimiz ayetleri okuyup, hayatımıza geçirelim, onlarla amel edelim diye bize gönderdi Kur’an’i Kerim’i ama tabi ki anlamını bilmeden okursan ne işe yaradığını da bilmemem ve ona göre hareket etmemen, amel etmemen normal çünkü bizde din kulaktan duyma ile amel etmeye dönüşmüş haldedir.

Hatta çok ilginç olanda şudur ki, okunan Yasin Süresinin içinde de bunu Rabbimiz belirtmiştir. Ama hala ısrarla okunmaya devam ediyor.

Ne diyor Yasin Suresi bize:

Biz peygambere şiir öğretmedik. Zaten ona yaraşmazdı da. O kitap, ancak Allah’tan gelmiş bir öğüt ve apaçık bir Kur’ân’dır.


Yasin Suresi 69. Ayet

Diri olanları uyarabilsin ve kâfirlere ceza hak olsun diye

Yasin Suresi 70. Ayet

Yani Rabbim çok net bir şekilde “Diri olanları uyarabilsin” diyor. Bu sözün başka bir açıklaması varsa ben bilmiyorum lütfen düzeltin beni.

Çok istiyorsan vefat edenden ibret al, yani anla ki seninde ne zaman vefat edeceğin belli değil, Allah bilir, bu her an olabilir. Onun için şapkanı önüne al da bir düşün ben ne yaptım ne yapıyorum diye. Eğer istersen ceza görmeyesin af dile Allah’tan, tövbe et ve Allah’a dön ve o Yasin Süresini ve Kur’an’ı Kerim’i kendine oku, Allah’a yönel ve emirlerine göre amel etmeye başla artık.

İnsanoğlu, beden ve ruhtan oluşur dersek ki bu da tartışma konusu yapılmıştır buna girmeyeceğim, zaten bedeni defnettiğin zaman, ruhu da Allah aldı. Bunu da Allah bildiriyor bize…

Allah, canları, ölümleri sırasında alır; ölmeyenleri de uykuları sırasında… Sonra, haklarında ölüm hükmü verdiklerini alıkoyar; ötekileri, belirlenen belli bir süreye kadar salıverir. Bunda düşünen bir toplum için dersler vardır.

Zümer Suresi 42. Ayet

Görmeyen ile gören, karanlık ile aydınlık, gölge ile sıcak bir olmaz. Diriler ile ölüler de bir olmaz. Şüphesiz ki Allah dileyene işittirir. Sen kabirdekilere işittiremezsin.

Fatır Suresi 19-22. Ayetler

Şimdi canı (ruhu) Allah aldiysa ve defnedilen beden de duymuyorsa, kime okunuyor Yasin Süresi?

Muhtemelen denilecek ki biz öyle gördük büyüklerimizden, tamam da sen keşke Kur’an’ı Kerim’i bir okuyup araştırsaydın böyle bir şey yapıyoruz ama doğru mu yanlış mı diye ki eğer varsa böyle bir şey zaten Allah bize bildirirdi.

Diğer bir şey de biz bunu böyle gördük sözüdür. Biz büyüklerimizden böyle gördük ifadesi ile ilgili olarak Allah bize diyor ki,

Onlara, “Allah’ın indirdiğine uyunuz” dendiğinde, “Hayır, biz atalarımızı üzerinde bulduğumuz şeye uyarız” derler. Ya ataları akıllarını kullanamamış, doğruyu da bulamamış idiyseler de mi?

Bakara Suresi 170. Ayet

Şimdi ne diyeceğiz, ne yapacağız?

İlla okunsun diyorsan, açınız Kur’an’ı Kerim’i kendinize istediğiniz sureyi okuyun, olmadı Yasin Suresini okuyun yavaş yavaş, eş-dost-akrabayı çağırayım da bir yesinler içsinler hayrına diyecekseniz, eş-dost-akraba da ihtiyaçlı varsa tabi ki yapın ama yoksa çevrenizde de bir çok insan vardır ihtiyaçlı olan, yapmış olduğunuz harcamalarla onlara yardim edin, sadaka verin, yemek yedirin. Yani amaç hayır işlemekse bunları yapabilirsiniz.

Olmayan şeyleri yapacağımıza, yapmaya çalışacağımıza öncelikle yapmamız gerekenlere kendimizi yoğunlaştıralım.

Üstümüze farz olanları yapmayıp, farz olmayanları üstümüze farz gibi almaya çalışıyoruz.

Allah bize dini zorlaştırmamıştır, insanlar ise işte bu şekilde bidatlarla dini olmayan farklı yerlere çekmişler ve çekiyorlar.

Bunu gören diğer din mensupları bunu bizim dinimiz, İslam sanıyor…

Lütfen Allah’ın kitabına ve emirlerine uyun, Kur’an-i Kerim’i okuyun ve ona göre hareket edin. Şunu bunu söyledi, bu bunu söyledi diye değil.

Övgü Alemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.

Başarı yalnızca Allah’tandır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s