100’den mi yoksa 0’dan mı başlar?

Sizleri bilmiyorum ama benim tecrübe edinebildiğim kadarıyla, insan kendi değerini kendisi yaratır.

Hani bir söz vardır. Aynası iştir kişinin söze bakılmaz diye. Bu söz iş yeteneği için söylenmiş olsa da kendi değerini kendisinin yaratacağını da gösteren bir söz. Çok severim bu sözü ve tam da bahsettiğim konu budur.

Bizim genellikle insan olarak sık olarak yaptığımız bir hata var ki, o da daha bir kişiyi tanımadan hemen 100 puan vererek bizdeki değerini ve yerini belirlemek.

Peki bu doğru bir bakış açısı mıdır?

Son bir blog paylaşmıştım, “İYİLİKTEN MARAZ DOĞAR” sözü ile ilgili. ( https://hadihayatiniaydinlat.blog/2020/07/09/iyilikten-maraz-dogar/)

Bu blogda, bizim görevimizin iyilik yapmak olduğunu söylemiştim. İyi davranacak olmamız bize değerimizden kaybettiren değil değer kazandıran bir yapıya sahiptir.

Rabbimiz bize insan kitabını da okumamızı emrediyor. Evrenin küçültülmüş bir modeli olan insanoğlunu da okumalıyız. Eğer insanı iyi okursak daha iyi tanıyacağımız ve ona göre davranacağımızı düşünüyorum tabi ki hayata yansıtarsak.

Psikoloji ve Sosyolojinin ana ilgili alanlari olan insan ve toplum bilimi, ilgi alanım olan ve çok sevdiğim konuların başında gelir.

Ama bunların hepsi insanların tespitleri olup, bizim bu konuda öncelikle Rabbimizin, insan ile ilgili bize ne söylediklerini paylaşmak en iyi yapılacak şeydir.

Kur’an’ı Kerim’e göre insan kimdir ve ne yapar?

İnsan aceleci olarak yaratılmıştır. Âyetlerimi yakında size göstereceğim, artık onların çabuk gelmesini istemeyiniz.

Enbiya Suresi 37. Ayet

İnsanlardan öyleleri vardır ki, Allah hakkında bilgisizce tartışırlar ve her inatçı şeytana uyarlar.

Hac Suresi 3. Ayet

Onları, insanlar içinde dünya hayatına en çok düşkün olanlar olarak bulacaksın. İçlerinden şirk koşanlar bin sene yaşamak ister. Fakat bu kadar yaşasa da, bu uzun ömür onları azaptan uzaklaştıramaz. Allah onların yaptıklarını eksiksiz görür.

Bakara Suresi 96. Ayet

Bazı dar kafalı insanlar, “Şimdiye kadar uydukları kıbleden onları vazgeçiren nedir?” diyecekler. De ki: “Doğu da batı da Allah’ındır; O, dileyeni doğru yola iletir.”

Bakara Suresi 142. Ayet

Allah’a ve âhiret gününe inanmadıkları halde mallarını insanlara gösteriş için infak edenler de, âhirette azaba dûçar olurlar. Şeytan, bir kimseye arkadaş olursa ne kötü bir arkadaştır o!

Nisa Suresi 38. Ayet

İnsan , ACELECİ, BİLGİSİZCE TARTIŞABİLEN, İRADESİNİ DOĞRU KULLANMAYAN, NANKÖR, DAR KAFALI, MALI GÖSTERİŞ İÇİN KULLANAN, KENDİ KENDİNE YETTİĞİNİ SANIP AZAN, YALAN SÖYLEYEN, İNSANI HAYIRDAN UZAKLAŞTIRAN, MENFAATİ YÜZÜNDEN GERÇEKTEN YÜZ ÇEVİREN vb…

Yani örnek olarak vermiş olduğum ayetlerde de görüldüğü gibi insanda fıtrat gereği iyi de kötü de mevcut ama aynı zaman da bunu seçim yapacak bir iradesi olup iradesini yanlış kullananların, olumsuzluklarını görmekteyiz.

Her şeyden önce insan, kendisini yaratan, ona her türlü imkanı lütfeden, ikramda bulunan Rabbine karşı bile nankör davranıyor. Rabbinin onu düşündüğü kadar bile düşünmüyor Rabbini.

Rabbimiz diyor ki;

“Öyleyse beni anınız ki ben de sizi anayım. Bana şükrediniz, bana nankörlük etmeyiniz.”

Bakara Suresi 152. Ayet

Yani beni an ki bende seni anayım diyen Yaratıcısına karşı bile nankör ve aciz. Acizliği kesin onunla ilgili yapabileceği bir şey yok ama nankörlüğü ile ilgili yapabileceği çok şey var. Çünkü yaratıcısı tarafından verilen bir irade var kendisinde ki eğriyi doğruyu ayırt edebilsin diye

Şimdi şunu söyleyebilirsiniz, iyi de ne alakası var? Çok alakası var.

Şöyle ki, bu insanoğlu fıtrat gereği tabir yerindeyse, 100 puan yüklü olarak geliyor hayata ve yavaş yavaş yaptığı davranışlar ve hareket tarzına göre bu 100 ‘den düşüyor veya 100 seviyesinde seyrediyor. Bunun sonucunda da cenneti veya cehennemi kendi iradesini kullanarak seçmiş oluyor.

İşte insan kendi değerini kendisi yaratıyor. Yani iradesini doğru kullanan insan değerini artırırken, iradesini kullanmayıp yanlış davranışlar sergileyen insan ise değerini düşürüyor.

İnsan ilişkilerinde de aynı şey söz konusu. Siz eğer o kişiyi 100 tam puan ile hayatınıza sokarsanız da, o seçimleri gereği değerini düşürecek hareketler yaptığı zaman sizi de incitebilir.

İyilik yapalım, iyi davranalım, yardımcı olalım biz, o da kendini iyi olmak için zorlasın hatta yapsın. Bizim görevimiz iyiyi, doğruyu göstermek ne olursa olsun.

“Sizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü meneden bir grup bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir.”

Ali İmran Suresi 104. Ayet

İyi bakıp, iyi görelim bu arada yanlışları düzeltelim. Kötülüklerini güzelce düzeltmesi için yardımcı olalım. Kendimize göre değil, Kur’an’a göre doğruyu, iyiyi gösterelim.

“Allah da onlara dünya nimetini, âhiret sevabının güzelliğini verdi. Allah iyi davrananları sever.”

Ali İmran Suresi 148. Ayet

Başarı yalnızca Allah’ın yardımıyladır.

Övgü alemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s