Küçük şeylerle mutlu olabilmek …

Küçük şeyler ile mutlu olmak ne kadar güzel bir şey değil mi?

Acaba kaç kişi küçük şeyler ile mutlu olur?

Siz küçük şeyler ile mutlu olanlardan mısınız?

Tabi ki her insanın büyüme şekline göre bu değişebilir. Buna diyebilecek bir şey yok.

Ama onun hissi, kimsenin belki de değer vermediği veya yüzüne bile bakmadığı ufacık bir şey ki maddi olmak zorunda değil manevi bir şey de olabilir sizi çok mutlu eder.

Bu ufak şeylerle mutlu olmak derken, aynı mutluluğu farklı şekilde yaşayan, ufak şeyler veya hesaplar olduğunu düşünülen ama başkasının haklarına girip, ondan çalmak da var.

Yani başkasının hakkını gasp edip bundan mutlu olmak gibi garip bir durum.

Artık bu mutluluk mudur, haz mıdır, tatmin midir bilmiyorum.

Yahu saçmaladın şimdi bundan insan mutlu olur mu diyebilirsiniz ama ben mutlu olunduğunu gözlemlediğim durumlar var.

Yani sen başkasının hakkını ufak da olsa gasp edeceksin ve bunu kendine kar sayacaksın, bundan mutluluk elde etmek istiyeceksin.

Bu gasp olayı çok büyük bir gasp, vurgun değil ufak boyutlu, çok küçük hesaplar ile yapılan ama insanı mutlu eden durumlarmış.

Ciddi şekilde düşününce ne acınacak bir durum olduğunu fark ediyor insan. Ufak planlar, ufak insanlar…

Ufak şeyler ile mutlu olmak güzeldir bence ama başkasının hakkını gasp edip de bu ufak şeyler ile mutlu olmak bence güzel değil ama takdir sizin…

Ama bu konu da doğru şudur sanırım; hiç kimse bir başkasının hakkına gasp etmeden kendi yapması gerektiğini yapmalı. Eğer bu bir okulsa, öğretmen öğretmenliğini, öğrenci öğrenciliğini tam yapmalıdır. Yani öğretmen öğrencinin hakkını gasp etmeyecek, öğrenci de öğretmenin hakkını hakkını gasp etmeyecek.

Çünkü ciddi şekilde bunu yapan kişi de bir psikolojik sorun olmalıdır diye düşünüyorum. Ufak hesaplar yapacak, yaptığı ufak hesap ile bir diğerinin hakkını gasp edecek. Bu kim olursa olsun bence rahatsızlık verici bir durum ki bir Müslümana da yakışmayacak bir harekettir.

Bu ufak hesapları planlı yapıp da mutlu olmaya çalışan kişi kısa süre için mutlu olacaktır o küçük şey ile ama sonrasında gasp ettiği haklar için hesap veremeyecek ve çok mutsuz olacaktır.

Ufak şeylerle (hesaplarla) mutlu olduğunu sanan mutsuz insanlar siz bu gidişle zaten mutsuz olacaksınız. Şu anda ne acı ki kendinizi tatmin ediyorsunuz ama bu tatminin de bir sonu var.

O gün her an gelecek. İşte o zaman ne yapacaksın diye düşün bence.

Böyle ufak hesaplarla ki bunlara tuzak demek yanlış mıdır bilmiyorum ama Müslümana yakışmaz tuzak kurmak. Rabbimiz bize doğruyu, iyiyi öğretiyor ve bu şekilde davranmamız gerektiğini bize öğütlüyor. Bizim olmamız gereken çizgi bu çizgidir. Bu çizgiyi aşmadan yürümeliyiz.

Ufak şeylerle (hesaplarla) gasp ile değil, vererek mutlu olursun.

İnfak konusunda yakında bir blog yazacağım Allah izin verirse, orada ne demek istediğimi daha net paylaşıyor olacağım. Ama biz vermek ile mutlu olmalıyız. Çünkü bunun kazancı var. Rabbim iyilikle gel bana diyor ki bende arttırayım iyiliği 10 kat ile diyor. Bizim görevimiz iyilik yapmak, kendimize, çevremize, herkese karşı.

Başkasının hakkını gasp edecek kadar aklın var demek ki o zaman bu aklını, acaba nasıl daha faydalı olabilirim, daha fazla nasıl yardım edebilirim, daha fazla ne katabilirim, nasıl daha iyi olabilirim diye düşünsen kazanacak olan sensin. Emin ol ki, ufak planların ile yaptığın, başkasının hakkını gasp etmenden aldığın hazdan çok daha fazlasını alacaksın.

Bu iyi yanını geliştirirsen o kötü yanın zamanla eriyip gidecek. İyi huyu alışkanlık haline getirmen için devamlı yap, devamlı dene…

Hiç birimiz fıtrat gereği kötü değiliz. Evet fıtratta kötü de iyi de var ama bir de seçim var. Seçimi yapan sensin başkası değil. Şimdiye kadar kötüyü seçmiş olabilirsin artık değiştirmek senin elinde. Hadi artık sende Ufak şeyler mutlu olanlar arasına katıl ama yaptığın iyilikle olsun bu.

Ufak şeyler ile mutlu ol, (iyilik sonucu olanlardan) Şükret Rabbimize ki sana da böyle bir lütufta bulundu.

Rabbimize Tövbe et ve bağışlanma dile.

Hadi bence başla hemde şimdi başla.

Efendim…

Şimdi yapamaz mısın?

Yaparsın yaparsın… Ne yapacağını planlamaya başla, düşün biraz.

Hani önceden başka şeyler için ufak planlar yapıyordun ya şimdi aynı şekilde ufak planları faydalıya çevirmeye başla .

Planla, uygula.

Allah’tan yardım iste, Rabbimiz fazlası ile yardım edecektir. Senin niyetin şimdi eskisinden çok daha iyi.

Ufak şeyler ile mutlu olmak ve yapabileceğin iyilikler için nerden başlayacağına karar ver.

Bir liste hazırla.

Listenin doğruluğunu ve olabilitesini incele.

Sırala listeni.

İlk hangisinden başlayacağına karar ver ve ilk adımını belirle ve tarihlendir.

Hemen başla.

Kötülükle değil, iyilik ile mutlu olmayı hak ediyorsun. Eğer öyle olmasaydı Rabbim bize bu kadar güzellikler vermezdi.

Başarı yalnızca Allah’ın yardımıyladır.

Övgü alemlerin Rabbi Allah’a mahsusdur.

Kötü şeylerle mutlu olmaya çalışan insanlar ruhi bir doyum aramasının sonucu bunu yapıyor. Mesela çalma alışkanlığı olan insanlar duymuştum. Bu kendi ruhunda olan bir açlığı doyurmak eylemi aslında. Birşey çalmadığı gün rahatsız oluyor kişi, aslında çaldığı şeyler çok küçük fakat önemli olan şey aldığı şeyin değeri değil. Sadece almak istiyor. Mesela sürekli insanlar arasında bozgunculuk yapan (zannımca bundan da zevk alıyor) insanlar var. Bunlar hep dünyayı yanlış anlamlandırma, hakkı-Hakikati, Rabbini tanıyamadığından gerçek mutluluğun bulamadığından olduğunu düşünüyorum yazınızdaki gibi.

Fatma NARİN’in Paylaşımı

.

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s