Şükretmek için Kulak …

Hızımı almış ve kitabı büyük bir şevk ile okurken bir anda durup burayı sizlerle kesinlikle paylaşmam gerektiğini düşündüm. Buyrunuz,

“Tüm kemikler kaslarla sıķı iletişim halindedir ve çoğu zaman bu iki sisteme “iskelet – kas sistemi ” deriz.

Fakat diğer kemiklerle ayni yapıda ama is olarak çok farklı bir görev üstlenmiş kulak kemikciklerimiz bunlardan ayrılır.

Bedenimizdeki yaklaşık 206 kemiğin en küçükleri olan bu kemikler, çekiç, örs ve üzengi, işitme sisteminin bir parçasıdır.

Yine üzenlerine bağlı kaslar içerirler; stapeduis ve tensör timpani kasları bu kemiklere bağlıdır ama bunların kemikleri hareket ettirmekteki amacı, kulağa girecek ses miktarını ayarlamaktır.

Malumunuzdur ki ses dalgaları önce kulak zarını titretir ve bu titresim de bir kaldıraç sistemi misali “oval pencere ” denen bir açıklıktan iç kulaktaki salyangoz organına aktarılır. Biz de bu sayede işitme duyusunu kullanabiliriz.

… Kemikle isitmenin ne ilgisi vardır?…”

Bunların hepsini Sinan Canan hocanın İFA isimli 1nci kitabından paylaştım sizlerle. Sinan hocadan da bu güzel hatırlatma için Allah razı olsun.

İFA 1. kitap BEDEN

Niye paylaştığıma gelince, çok basit görülen duyma sisteminin nasıl bir teferruat ile inşa edildiğini, ne kadar şükreden kullardan olduğumuzu tekrar hatırlatmak için.

De ki: O sizi inşa edendir; size işitme duyusu, gözler ve (akleden) kalpler bahşedendir: Ne kadar da azınız şükrediyor!

Mülk Suresi 23. Ayet

Tam da Sinan hocanin hatırlattığı konunun ayeti…

Ufak hesaplarla değil de ufak şeylerle mutlu olmak isteyenler için.

Rabbim sen bizi affet, bizleri bağışla sen çok merhametlisin, sen merhamet edenlerin en hayırlısısın.

Bizi affet ki, bu mükemmel yaratılışa karşı hala kendi bildiğimiz yanlış yoldan gidip senin harika yolunda yürürken yolumuzu kaçırıyoruz.

Senin mükemmelliğini ve mükemmel yarattıklarını biliyor olmamıza rağmen acizliği sonuna kadar kullanıp şeytanın dürtüklemesi, süslü göstermesine kanıp şükretmekten, tövbe edip sana yönelmekten geri kalıyoruz ve cezamızı acı cehennem azabı olduğunu, hesap için karşına geleceğimizi bilmemize rağmen.

RABBIM, sen çok merhametlisin, nolur bizleri affet, bizlere merhamet et ve bizleri senin hak yolundan ayırma. Şeytana ve nefsimize uydurma bizi.

Senin razi olduklarının arasına bizlerdi ekle, çokça şükreden ve hakkıyla sana kul olabilmemiz için bize yardım et Rabbimiz.

Başarı yalnizca Allah’ın yardımıyladir.

Övgü alemlerin Rabbi Allah’a mahsustur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s