FELSEFENİN TEMEL İLKELERİ-3

Zamanın yahudileri ve hristiyanlarının kurmuş oldukları ticari sisteme bakarak yapılan yorumlar ve değerlendirmeler mevcut olup bunlardan insan ilişkileri ile yapılan değerlendirmeler konusunda haklı yanları olmasına rağmen olayı din açısından, yahudilerin ve hristiyanların, din diye sattıklarına göre yorumlar yapılmış. Asıl din değil uydurulmuş din hakkında yorumlar yapılmış yani… Bunlar da idealistler olarak değerlendiriliyor.

EGEMEN OLANLAR (Sayfa 252)

Topluma egemen olanların ahlak anlayışı muhafazakar ya da gerici bir anlayıştır; öbürlerinin ki ise, az ya da çok, devrimci. Ama egemen sınıf, uzun yıllar boyunca, düşüncelerini kabul ettirecek güçlü olanaklara sahip olduğu için, milyonlarca insan egemen sınıfın ahlak anlayışını gerçek ahlak olarak kabul eder ki bu da, egemen sınıfın kendi üyelerinin bile kurbanı olduğu yutturmacadır.

YORUM

Egemen sınıfın ahlakının, halkın ahlakı olması demek halkın akıl noksanı olması demektir. Niçin akıl noksanlığı denilecek olursa, bize verilen bir beyin ve akıl var. Bunlar bize kullanılmak için verilmiş. Dolayısıyla neyin ahlak neyin ahlaksızlık olacağını irdeleyebileceğimiz bir beyne sahibiz. Ama biz beynimizi kullanmazsak o zaman egemen sınıfa ihtiyaç gerek yok, herkes size, aklınıza ve her şeyinize egemen olabilir.

Engels bu durumla ilgili şöyle demiş:

“Bugün, bu akıl çağının, burjuvazinin ülküleştirilmiş saltanatından başka bir şey olmadığını; o zaman ilan edilen biçimdeki ebedi adaletin, uygun ve eksiksiz gerçekleşmesini burjuva adaletinde bulduğunu biliyoruz.

Anti Dühring – Engels- Sayfa 390

YORUM

Allah’ın adaletinin ne olduğunu bilmeyen burjuva adaletine, adalet ismi koyar.

Bu hiç bir zaman evrensel bir ahlak olmayacağı anlamına mı gelir?

Sayfa 252

YORUM

Bu evrensel ahlakı kim belirleyecek? İnsanlar mı? Eğer ki insanın Evrensel Ahlak kurallarını koymasını beklersen her gelen Egemen kendi ahlakını ahlak diye saydırır. Yani yukarıdaki konuya geri döner. Ama sen Allah’ın kitabına uyarsan kişilerin değil Allah’ın yani hepimizi, her şeyi yaratanın kurallarına ve onun gösterdiği ahlak kurallarına uymuş olursun. Zaten doğru olan evrensel kurallar denilen kural da Allah’ın koyduğu kurallardır. Keşke biliyor olsalardı.

Kitap da paylaşılacak çok safya mevcut olup, zamansızlıktan paylaşabildiğim kadarıyla paylaşmaya çalışıyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s