AYAKLARIN GÖZÜKÜYOR…

Allah’ın Basir sıfatına atfen.

Yaptıkları her şeyi gören Allah’tır.

Ali İmran Suresi 163. Ayet

Hepimiz hata – kusur işliyoruz. Bilmeyerek olursa bence bu güzel bir şey, farkında vardığımızda pişman olduğumuzda içimizde hala bir sızı duyuyorsak müjde!

Vicdanımızı halen çürütmemişiz demektir.

Peki bilerek yaptığımız hatalar veya Rabbimizin gördüğünü – yapmamızın doğru olmadığını bildiğimiz hatalar ne olacak?

Umarım af dileriz. Umarım öyle bir zamanımız olur.

O halde seninle beraber tövbe edenlerle birlikte emrolunduğun gibi dosdoğru ol! Aşırı gitmeyiniz. Çünkü O, yaptıklarınızı çok iyi görendir.

Hud Suresi 112. Ayet

Görmediğini veya Rabbimizden kaçabileceğimizi düşündüğümüz hatalar işlerken sanki şöyle çocukca komik bir duruma düşeriz.

Hz. Lokmân, öğüdüne devamla şöyle demişti: “Yavrucuğum! Yaptığın iş bir hardal tanesi ağırlığında bile olsa ve bu, bir kayanın içinde veya göklerde yahut yerin derinliklerinde bulunsa, yine de Allah onu ortaya çıkarır. Doğrusu Allah en ince işleri görüp bilmektedir; her şeyden haberdardır.”

Loklman Suresi 16. Ayet

Hani saklambaç oynarken küçük çocuklar görünmeyeceğini düşünüp perde arkasına saklanır ya, oysa ayakları kendini ele verir. Kendisinin karşıdan görünmediğini düşünür.

İşte bizde zaman zaman böyle hatalara düşüyoruz üstelik çocuk da değiliz.

Allah bizi önden, arkadan yukarıdan, aşağıdan veya tek yönden görmez.

Orada var olduğumuzu bilir. Zira O Basirdir. Görmek için göze ve yöne ihtiyacı yoktur.

İnsan duyularına muhtaçtır. Bu ne demek Peki? Göz, kulak, tatma koklama, işitme ve dokunma bütün bu duyulara çevremizdeki eşyaları algılamak için ihtiyacımız var. Somut şeyleri ve onların bilgisini ancak bu yolla idrak ederiz.

Peki Rabbimiz?

Tüm boyutlarıyla bizi görür. Görmek için göze, ışığa, ve görüleni beyne iletilen bir sisteme ihtiyaç duymaz. Biziz ihtiyaç sahibi olan. “O” ihtiyaçlara cevap verendir. Gören duyan bilen. Basir, semi, ilim…

Biziz görmek için göze, ışığa ve cisme muhtaç olan. Unutmayalım yaratılan Biziz. O yarattıklarına benzemez.

Kaybettiğim eşyaları ararken hep şu düşünce aklıma gelir. Rabbim yerini biliyor, nerede saklı olduğunu nasıl göründüğünü, şu anki durumunu kesin kes biliyor. İşte Allah her şeyi etraflıca görür, bilir ve duyar. Zaten yarattığı şeyleri bilmemesi imkan dahilinde mi? Hayır, asla…

Bu böyle. Çünkü Allah, geceyi gündüzün içine sokar, gündüzü de gecenin içine sokar. Şüphesiz ki Allah hakkıyla işiten, hakkıyla görendir.

Hac Suresi 61. Ayet

ama Allah hükmünde hakkaniyeti gözetir, O’nu bırakıp da yalvarıp yakardıklarıysa hiçbir şey hakkında hüküm veremezler: çünkü sadece Allah her şeyi işitendir, her şeyi görendir.

Mü’min Suresi 20. Ayet

De ki: “Kalplerinizdekini gizleseniz de, açığa vursanız da Allah onu bilir. Zira O, göklerdeki ve yeryüzündeki her şeyi bilir; ve Allah her şeye kâdirdir.”

Ali İmran Suresi 29. Ayet

O halde yaptığımız hatalardan kaçınmak yerine, özür beyan etmek bizim için daha uygundur. Her şeyi gören Rabbimizin adalet terazisi asla şaşmaz. O etraflıca gören hak ve adalet ile hükmedendir.
Saklambaç oynamayalım. Kendimizden saklanmayıp, işlediğimiz kusurları arka odamızdan çıkartıp samimiyetle Rabbimiz yönelelim.

Ve düşünelim. Nasıl düzeltebilirim?

Rabbim mutlaka yardım eder.

Denemeler 1 – Basir olan Allah – Hazırlayan : Fatma Narin / Düzenleyen : Tolga Babaoğlan

NOT: Kendisi ne kadar profesyonel olmadığını söylemiş ve blog da yazı yazması konusundaki teklifim içinde söz veremem demiş olsa da yine de kırmayıp yazılarıma katkı da bulunduğu için Fatma Hanım’a teşekkürü bir borç bilirim. Kendisi yapmış olduğu çalışmayı benimle paylaşmış olup bende düzenlemesini yapmış bulunmaktayım.

Amacım Allah rızası için bildiğim kadarını ve öğrenebildiğim doğruları herkes ile paylaşmak, fayda sağlamaktır. Bu çerçevede isteyen herkese de bloğum açıktır.

ÖVGÜ ALEMLERİN RABBİ OLAN ALLAH’ADIR.

Başarı yalnızca Allah’ın yardımıyladır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s