Sıcaklar sıcaklar… Ne sıcak ya değil mi?

Yaz olması hasebiyle ve Ağustos ayı olduğu için de hava sıcakları aşırı derecede artmış durumda.

Benim yaşadığım yerdeki sıcaklık 47 derece, diye bilirsiniz ki “bu da sıcaklık mı yahu” zaten amacımız sıcaklık yarıştırmak değil. Konunun aslı birazdan gelecek.

Bu sıcağa bile dayanamayıp “bu ne sıcak ya, offf” diye hepimiz söyleniyoruz.

Kendimize gölge yer arıyoruz, nasil sıcaktan kaçacağımızı da bilemiyoruz. Ne kadar su içtiğimizi bilmeden su iciyoruz ki biraz olsun rahatlayalım. Geçici de olsa.

İnsan olarak tabi ki bende bu sıcaktan etkilenmeme rağmen benim aklıma gelen tek şey, cehennem azabı oluyor…

Sen de neyi nereye bağladın diyebilirsiniz.

Yani buraya bağladım ama Rabbimiz bize evrendeki ayetleri de okumamizi emrediyor. Bu sıcağı görünce aklıma başka bir sey gelmiyor.

Aklima cehennem azabi geliyor gelmesine de arkasından bir korku sariyor beni ve Rabbim ne olur bizi affet diye dua ediyorum. Rabbim inşallah bizi affetsin, bizleri cehennem azabından korusun.

Rabbimiz bizi korur muhakkak ama Rabbimizin bizi koruması için bizim de onun emirlerine uymamiz, O’na kul olmamız gerekir.

Yoksa cehennem azabi bizi bekliyor olacak ve anlayabildiğim kadarıyla bu sıcak, oradaki azabın yanında soğuk bile kalacak gibi.

Belki bazılarına şaka geliyor bu ama şaka olmadığını ispatlamak isterim.

Şüphesiz ki âyetlerimizi inkâr edenleri, gün gelecek, bir ateşe sokacağız; onların derileri piştikçe, derilerini başka derilerle değiştiririz ki acıyı duysunlar! Allah daima üstündür; işini yerli yerinde yapandır.

Nisa Suresi 56. ayet

O gün cehennem ateşinde bunların derileri kızdırılıp pul pul dökülür; bunlarla onların alınları, yanları ve sırtları dağlanır ve onlara denilir ki: “İşte bu, kendiniz için biriktirdiğiniz servettir. Artık yığdığınız şeylerin azabını tadınız.”

Tevbe Suresi 35. Ayet

Ardından da cehennem vardır ve orada kendisine irinli su içirilecektir. Onu yudumlamaya çalışacak, fakat boğazından geçiremeyecek ve ona her yandan ölüm gelecek, oysa o ölecek değildir. Bundan öte şiddetli bir azap da vardır.

İbrahim Suresi 16-17. Ayetler

Dedim ya bazılarına şaka geliyor galiba veya inanmak istemiyorlar, işlerine gelmiyor neyse artık işte onlara cevap olacak mahiyette bir ayet,

Yoldan çıkanlar ateşte konaklayacaklardır. Oradan her çıkmak istediklerinde, tekrar oraya geri döndürülürler ve kendilerine, “Yalanladığınız cehennem azabını tadın!” denir.

Secde Suresi 20. Ayet

İnkâr edip âyetlerimizi yalanlayanlara gelince, onlar da cehennemliktirler; onlar orada süreli olarak kalacaklardır.

Bakara Suresi 39. Ayet

Anlaşılması adına daha konu ile ilgili bir çok ayet var. Ama anlamak isteyen kişiye bu ayetler bile yeterli olacağı kanaatindeyim.

Eğer bu kadar ayetle bile anladıysa kişi, kesinlikle ne yapmam lazım diye soracaktır kendi kendine. İşte o kişilere de cevap niteliğinde aşağıdaki ayetleri kendilerine inene kadar okuyup anlamalarını rica edecem.

Benim için veya birileri için değil kendiniz için okuyun lütfen.

 “Ey Rabbimiz! Sana inanıyoruz, bizi affet, günahlarımızı bağışla ve bizi ateşin azabından koru” diyenlerin, zorluklara sabredenlerin ve sözlerini tutanların, Rablerine yürekten bağlı olanların, servetlerini Allah yolunda harcayanların ve seherlerde bütün kalpleriyle af dileyenlerin kalplerindeki her şeyi görür.

Ali İmran Suresi 16-17. Ayetler

Allah’ın hoşnutluğunu gözetenle Allah’ın hışmına uğrayan bir olur mu hiç? Berikisinin yeri cehennemdir. Cehennem ise ne kötü bir varış noktasıdır.

Ali İmran Suresi 162. Ayet

Rabbimiz, bizi ve soyumuzu senin hoşnutluğunu gözetleyerek hareket eden, sabreden, sözlerinde duran, sana yürekten bağlı olan kullarından olmayı nasip et.

Bizleri bağışla, eksikliklerimizden dolayı yaptıklarımızın üstünü ört, sen merhametlilerin en merhametlisisin, eğer bizi affetmez, bağışlamazsan hüsrana uğrayanlardan olacağız. Sen affetmeyi seversin, çok affedicisin, bizleri de affet Rabbimiz.

Başarı yalnızca Allah’ın yardımıyladır.

Övgü yalnızca alemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur.

2 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Fatma Narin dedi ki:

  Amin, Allah razı olsun. Onun katında değerli ve makbul ameller ile gitmek için, dünyamızı da değerli kılmak için güzel yaşayıp, bu dünyadan güzel kokular bırakarak geçmeyi nasib etsin Rabbim. Gayret bizden yardım Allah’tan.

  Liked by 1 kişi

  1. tolga babaoglan dedi ki:

   İnşallah becerebiliriz Fatma Hanım

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s