Dünya Hayatının Görünen Yüzü

Onlar, dünya hayatının sadece görünen kısmını bilirler. Oysa onlar, gerçekten âhiretten habersizdirler.

Rum Suresi 30. Sure 7. Ayet

Kaç gündür beni düşündüren ayet.

Diyeceksiniz ki düşünecek ne var zaten hep olan bu değil mi?

Evet gerçekte olan hep bu ama bu sefer aklımdan çıkmayacak şekilde devamlı gözümün önünde ve şu anda Rum Suresini okumaya çalışıyorum, bu sure de takılıp kaldım.

Sabah gözümüzü açar açmaz, rüyanın etkisi veya gece aklımızda ne ile yatmışsak, sabah gözümüzü açarken yine aynı şey ile uyanıp güne devam ediyoruz.

Güne devam ediyoruz da aklımız, günde mi yoksa Ahirette mi sorusu önemli değil mi?

Hep aynı şeyleri yazıyorum belki ama fark ettim ki hep aynı yerlere takılıyoruz, ayetleri okurken de hatamızın hep aynı yerler olduğunu fark ediyorum belki de ondan.

Günü okumaya çalıştığımda, kendime ve çevreme baktığımda sıkıntının bu olduğu bariz gözüküyor. Farklı okuyabilen var mı bilmiyorum ama benim gördüğüm bu.

Gördüğüm bu da ne yapabildiğim konusunda ancak kendime bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Onun hariciden yazılar ile size ulaşmaya çalışıyorum. Başka ne yapabilirim konusunda bende ciddi şekilde bilmiyorum ve bunun sıkıntısını çekiyorum.

Dünya hayatı bizi çok fazla etkiliyor ki zaten bunu Rabbimiz de bize bildiriyor. Süslü kılındığını ama o süse kanmamamız gerektiğini. Bunun için çok dikkatli olmamız gerekiyor. Devamlı algımızın açık ve farkında yaşamamız icab ediyor. Tabi ki insan olduğumuz için bundan koptuğumuz, unuttuğumuz çok da zaman olmuyor dersek yalan konuşmuş oluruz.

Farkında ve tetikte yaşamalıyız. Abdülaziz Hocanın bir sözü var, Müslüman hep çok dikkat ederek yaşaması lazım diye aynen öyle.Çünkü ayartmaya hazır bir iblis ve ayartılmaya hazır bir biz var.

Bu konu da kendim adıma, devamlı bu ayetleri hatırlayarak yaşamaya çalışıyorum. Yapabildiğim kadarıyla ki Rabbim yardım etmese herhalde onu da yapamayacağım. Elhamdüllillah.

Sizler ne yapıyorsunuz bilmiyorum ama yapılabilecek başka şeyler varsa lütfen paylaşın benimle. Bunlardan bende, diğer kardeşlerimizde faydalanır.

Çevremiz sarılı ve her an doğru yoldan saptırılmamız için bekleyenler var. Biz de eğer farkında olmazsak veya kendimizi bırakırsak doğru yoldan ayrılmış olacağız.

Ey Rabbimiz! Bizi doğru yola ilettikten sonra, kalplerimizi haktan bir daha saptırma ve bize rahmetini bağışla, gerçek lütuf sahibi sensin.

Ali İmran Suresi 3. Sure 8. Ayet

Başarı yalnızca Allah’ın yardımı ile mümkündür.

Övgü alemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur.

2 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Fatma Narin dedi ki:

  Gönülden amin. Rabbim yardımını üzerimize indir.
  İnsanız hata yapmamamız inkansız neredeyse. Hatasını anlayıp düzeltmek için çabalayanlardan olmak bu noktada önemli bir ayrıntı bence. İnşallah onlardan oluruz. Yazılarınız düşündürüyor, hayra yönlendiriyor. Siz yazmaya devam edin. Kaleminize sağlık.

  Liked by 1 kişi

  1. TOLGA BABAOĞLAN dedi ki:

   Rabbim sizden de razı olsun Fatma Hanım. İnşallah, hayra yönlenen ve düşünen kardeşlerimiz artar.

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s