Şimdi Haberler…

Başlık sanki güncel haberler ile ilgili bilgi verecekmişim havası verdi değil mi?

Yok konumuz o değil. Haberle ilgili konumuz.

Bilgi günümüzde ön önemli konulardan bir tanesi. Bilgi olmadan hiç birşey olmuyor desek yeridir. Ama o bilginin doğruluğu gibi bir konu var. Bilgi ama nasıl bilgi doğru bilgi mi, yalan bilgi mi, bizi yönlendirecek bilgi mi, onun için de araştırma yapmak, incelemek gerekiyor. Gerçi şimdilerde her yer bilgi ile dolu ama doğru araya bilirseniz. Doğru aramaktan kastım, o kadar çok bilgi var ki, eskiden bilgiyi bulmak zordu şimdilerde ise bulduğun bilgiyi de teyit etmen, başka kanallardan da kontrolunu yapman gerekiyor. Çünkü bilginin doğruluğu ile ciddi sıkıntılar var.

Yani kasıtlı olarak, insanları belli bir düşünceye yönlendirmek adına manipule edilen bilgiler ve haberler var.

Zaten konumuzda tam olarak bu…

Bilgi ve haber ile ilgili ne yapmamız lazım?

Ben bu sosyal medya dediğimiz topluluk yokken, gazete okumayı çok seven ve her gün günlük olarak gazete okumazsam kendimi rahatsız hisseden birisiydim. Hatta ve hatta bir gazete bütün günümü alacak kadar okurdum. Yani köşe bucak her yerini.

Zamanla haberlerin ve kişilerin taraflı hareketleri ve okuyucuyu yönlendirmeye çalıştığını algılamaya başladığım da ben aşırı derece de rahatsız olmaya başladım ve gazete okuma işini daha da seyrelttim. Şimdiler de arada da olsa gazete okuyorum ama zaten o sanal topluluk gazetenin önünü aldı gidiyor.

Sosyoloji bölümün de okurken, Sanal Topluluk olarak okuduğumuz o alem, topluluk da her türlü haber, bilgi mevcut ama kimin ne söylediği, neyin doğru neyin yanlış olduğu iyice iç içe girmiş durumda. Yani aşırı bir haber ve bilgi kirlilik var.

Başta da söylediğim üzere, bilgi kirliliği aldı başını gidiyor.

Peki sebebi ne derseniz, sebep çok ama olayın burasının da bir çok boyutu olduğu için nedenden ziyade, ne yapmamız lazım diye düşünüyordum ve Rabbimizin bize bu konuda ne yapacağımızı, ne yapmamız gerektiğini belirttiği ayet aklıma geldi.

Bundan daha güzel cevap ve çözüm olabilir mi ki?

En güzelin kelamı, en güzel kelamdır. Elhamdüllillah.

Benim anladığım, haberi getiren kişi burada önemli. Yani herkesin lafına, sözüne göre söylediği ile hareket etmemek gerekiyor. Haberi getiren kişiyi iyi tanımak, iyi bilmek gerekiyor ki, kim olursa olsun bizi hataya düşürecek harekette bulundurmasın. Bizi bilmeden hataya sürüklemesin.

Bunun içinde yine sorumluluk bizde. Çünkü bunun tespitini yapacak olan yine biziz. Çünkü Rabbimiz bu görevi bizlere vermiş, başkalarına değil.

Onun için öncelikle bilgiyi getiren, sunan kişiyi iyi tanımamız lazım .

Bence bunun için, Rabbimizin fasık dediği kişinin özelliklerine bakmamız gerekir. Aynı zamanda fasık olmayan kişi özelliklerini de bulmalıyız ki sözüne inanacağımız kişinin de özelliklerini biliyor olabilelim.

Fasık ve türevleri Kur’an’ı Kerim de 54 defa geçmek de olup aslına bakılırsa aynı zaman da bir kavram çalışması konusu mahiyetinde. (İnşallah bir gün inceleme şansımız olur derinlemesine)

Burada bize ana çerçeveyi çizecek ayetleri inceleyecek olursak,

Rabbimiz, yukarıdaki ayetleri incelediğimiz zaman bize fasık kişi ile ilgili olarak :

  1. Allah’a kesin söz verdikten sonra sözlerinden dönerler,
  2. Allah’ın bitiştir dediği ilişkiyi keserler,
  3. Yeryüzünde bozgunculuk çıkarırlar,
  4. Manen iflas etmiş kişilerdir,
  5. Kendilerine söyleneni başka söz ile değiştirirler,
  6. Sözlerinde durmazlar,
  7. Ve bu kişilerin tam zıttı olan kişilerse İNANANLARDIR, yani MÜMİNLER.

Bu kadar açık ayetlere baktığımızda bu kişileri tanımak zor olmasa gerek.

Bu kişi veya kişiler kim olursa olsun, ne olursa olsun, en yakınımız dahi olsa fark etmez söylediklerini araştırmadan onaylamak, kabul etmek bizleri sonunda doğacak sebeplerden dolayı pişman edecektir.

Onun için biz müminlere yine çok görev düşüyor. Çok ama çok dikkat etmeliyiz ve etrafımızdaki kişileri, okuduklarımızı, dinlediklerimizi, izlediklerimizi tam araştırmamız gerekiyor. Yoksa körü körüne bağlanan, inanlardan oluruz ki bizde Allah korusun doğru yoldan sapabiliriz.

Çünkü şu anda bu şekilde her söylenene inanan, araştırmayan, incelemeyen çok saf insanlarımız var.

Bu fasıklar da, bu saf insanlarımızın bu saf yönlerini kullanıyorlar. Lütfen kullandırmayın ve sizler de mani olun bu bizim en büyük görevlerimizden bir tanesi. Bu saf kardeşlerimiz sonrasında üzülecekler çünkü Rabbimiz bize bunun için bir akıl, irade ve rehber gönderdi. Niye kullanmadın diye bunu soracak hesap günü.

Lütfen kendimizi de etrafımızı da uyandıralım.

Allah yar ve yardımcımız olsun inşallah

Başarı yalnızca Allah’ın yardımı ile mümkündür.

Övgü alemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s