SINIRLARIMIZ

Bu başlığı gördüğümde ilk aklıma gelen soru şuydu benim sınırlarım neler! Sınırlarım var mıydı? Yoksa neden yok?

Ne kadarda geniş bir konu hatta bu konunun birde kitabı var diye biliyorum! Öyle ya bir Ülkenin Ülke olduğunu anlayabilmemiz için sınırlarının belli olması, olmazsa olmazıdır.

Eğer bir Ülkenin sınırları çizilmemişse herkesin malı olmaz mı?

Herkes istediği gibi tabiri caizse at koşturmaz mı? Bu gün Dünya üzerinde ki kaosun sebebi birazda sınırları belli olmasına rağmen dinmek bilmeyen sınır ihlallerinin olması değilmi? Konumuz elbetteki ülkelerin sınırlarının ihlalleri değil.

Sınırlarımızın önemine değinmekti amacım çünkü oldukça önemli bir konu.

Etrafıma baktığımda bir çok konuda insanların sınır ihlallerinden dolayı bir çok konuda sorun yaşadıklarını görmek oldukça üzücü.

İnsanı da bir ülkeye benzetirsek kendi beden ülkesinin sınırlarını belirleyen insan her zaman gemisini yürüten, dik duran gerektiğinde hayır diyebilen, evet demekten çekinmeyen sınırlarını çiğnetmeyen kişisel gelişimini tamamlamış kendisinin farkında olan bireydir.

Kişisel sınırlarımız bizim varoluş amacımızı gerçekleştirmemizde oldukça etkilidir. Misal; bir çift düşünün ve bunlardan kadın kocasının her dediğine evet diyerek kendi olamayan hayır diyemiyor. Bu kadın kocası televizyonu izlerken her zaman kendi istediğini açıyor ve hiç söz hakkı tanımadığı gibi başka zamanlarda da beraber keyifle yaptıkları herhangi bir aktivite yapmıyor. Beraber izleyecekleri bir programı dahi açmıyor ise burada kişisel sınır ihlali vardır. Belli bir zaman sonra patlamalar olması an meselesi aynı şey erkek içinde geçerli…

Çok basit bir örnekleme belki, fakat burada birbirinden bağımsız olarak değil ikisininde beraber keyifle ortak bir şey yapmaları önemlidir ve birbirlerinin sınırlarını ihlal etmeden çiğnemeden kişiliklerini silik hale getirmeden hareket etmeleri ve birbirlerine dürüst olup sınırlarını belirtmeleri gerekir. Birbirlerine olan Sevgilerinde birbirlerini yok saymak yerine hayat bulmaları keyif alarak birbirlerine bu anlamda saygı ve anlayış olmalıdır.

Yoksa kopuşlar ve yalnızlaşmalar başlar, oysaki evlenirken hiç bunlar yoktu akıllarında biri salonda televizyon karşısında biride mutfakta yalnızlaşacaklarsa çiftler neden evlenirler ki diye sorası geliyor insanın!

Bir yerde okumuştum diyordu ki;
En sevdikleriniz de olsa hayatınızdaki insanlara Sınır belirleyin. Bu sınırları belirlemedikçe insanların taleplerinin esiri olursunuz doğru söze ne hacet biz sınırımızı belirlemedikçe başkaları bize sınır belirler bu bazen en sevdiklerimiz en yakınımız canımız dediklerimiz bile olabiliyor.

Sınırlar, kendimizi tanımlamamızı sağladığı gibi başkalarına da kendimizle olan ilişkimiz de kendimize değer vermeyi de bize öğretir… kendini bilen kendini tanıyan nelere kızıp neler den hoşlandığını bilen yani kısaca kim olduğumuzu ve kim olmadığımızı belirlememizi sağlar. Sınırlar benim nerede durmam gerektiğini öğrettiği gibi bir başkasının nerede başlaması gerektiğini de söyler ve bunu görmemi sağlayarak bana kendim olma, kendime sahip çıkma, kendimi yok saymama, kendimi sevme hissi de verir.

Bir üzüm bağınızın olduğunu var sayarsak, bu bağın sınırları belli olmadığında nasıl zorlanacağınızı hayal etmek isteyen var mı?

Düşünsenize bağımızın sınırları ölçüsü belli olmaz ise, o bağın bakımını yapmamız bizim gücümüzü sınırlarımızı zorlamaz mı? Ya da nasıl korumamız gerekir? Yoksa nasıl olsa bir koruyanı var deyip kendi haline mi bırakmalı? Kendi kendisine üzüm verir mi demeliyiz? Bu soruları daha da uzatabiliriz!

Bu anlamda Sınırlar neye sahip olduğumuzu ve nelerden sorumlu olduğumuzu da belirler hasılı kelam sınırlar sorumluluktur ve önemlidir.

Ve özgürlüğünüz, sınırlarınızın gücü kadardır..
Ne özgürlüğünüzü sınırlarınız doğrultusunda kısıtlayın, ne de özgürlüğünüzü kısıtlamamak adına sınırlarınızı esnetin. Yani ne özgürlüğünüzü ne de sınırlarınızı birbirine çiğnetmeyin.

Burda; Denge çok önemlidir.”Dengede hayat var” diyen Yaradan Rabbimiz bu sözle ne de güzel ölçüyü koyuyor.

” Birinin suyu tatlı ve susuzluğu giderici, diğerininki tuzlu ve acı iki denizi salıveren ve aralarına bir engel, aşılmaz bir sınır koyan O’dur. “

Furkan Suresi 53ncü Ayet

…İşte bunlar, Allah’ın sınırlarıdır. Sakın bunları aşmayınız. Kim Allah’ın sınırlarını aşarsa işte onlar zâlimlerdir.

Bakara Suresi 229. Ayet

Sahi sınırlarınız var mı?

Varsa neler!

Yok mu?

Yoksa neden yok?

Hiç sordunuz mu kendinize sizin hangi sınırınız çiğnenirse çok üzülürsünüz yada siz başkalarının sınırlarını çiğniyor musunuz ya da kendi sınırlarınız çiğneniyor da ses çıkaramıyor musunuz!

Bizler başka insanların sınırlarını çiğnediğimizde evrene başkaları da benim sınırlarımı çiğneyebilir mesajı vermiş olduğumuzu da aklımızdan çıkarmayalım olur mu?

Sınırlarınızın size Sevgi, Özgürlük, Hayır diyebilme, Korkmadan Evet diyebilme, sorumluluklarınızı sevgiyle kucaklayarak kendinize şefkat ve merhametle bakabilmenizi sağlayacak bir yaşam vermesi dua ve temennilerimle…


02.11.2020 Pazartesi
Gülseren Gören

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. Mehmet Sağman dedi ki:

    Elbetteki sınırlarımız olmali ve sınırları da yaradan çizmeli ki çizmiştir, fakat egemen olan erkek kültürü her şeyi kendisine göre çizmeyi düşünür; biz sözde müslüman bir toplum içinde doğmuş,o toplumun her şeyi Allah’ın belirlediği gibi gözettiğini saniyoruz. Isın içler acısı da bu düşünüyorum da her işimizi Allah’ın vahyine Resul’lulahin uygulamasına göre yapirmoyuz bunu yapabilmek için Kur’an’i iyi bilmemizle beraber kur’an hayatımızın ne kadarina hakim namaz kılarken müslüman ticaret yaparken gayri müslim gibi hareket edemeyiz; Namazı nasil ki Allah’i razı etmek için yapıyorsak bütün hayatımızıda da Allah birinci sırada olmalı, ben erkeğim benim sözüm dogru veya ben bayanım ben daha akıllıyım dersek sınırlar delinir; Oturup yapacagimiz işlerin istisaresini yapmak durumun dayız Televizyon da benim istediğim kanalı seyrederim sözü sınırımızın ölçüsü olmaz, ölçü hangi işimizi Allah’ın rızasına oygun olduğunu kendi aramizda konuşsak daha dogru oluru tartışmamız daha dogru olur. Allah’in sınırlarını en çok Rabbimiz evlilik konusunda dile getirmiş. Eğer eşler Allah’ın sınırlarını koruyamiyacaklarına kanaat getirirlerse boşanmak şart olur.Bakara süresi 229-237 ayetler bunu çok güzel açıklamış ve hudut lar yani sınırlar evlilik konusu ile Nisa süresi-10 -14 ayetlerinde Miras ile ilgili ayetlede geçer.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s