HER ŞEY KONTROLÜM ALTINDA

Her şeyi kontrol altında tutmak, her şeyin bilgisine vâkıf olma isteği ile uzun bir süredir çatışma içerisindeyim.

Aslında tehlikeli bir davranış olduğunu bilmemden dolayıdır bu çatışma.

İnsanı yoran ve sonunda yetersizlik hissi de veren her şeye yetme çabası, yetemediğinin farkına varıldığında olumsuz duygulara, ciddi moral bozukluğuna sebep olup motivasyonunuzu düşürüp hayatı zorlaştıran bir hissiyata dönüşüyor.

Bunlar benim kendi hayatımda deneyimlediğim şeyler. Günlük yaşamın akışında hiçbir olayı kaçırmamak her şeye yetişmek, en küçük işleri dahi kontrol etme isteğiydi benimki.

Bu hissin aslında, Rabbanî olanı kendinde istemek,kul olduğunu unutmak, kendini yeterli görmek ve aşırı gitmek gibi bir fonksiyonu olabilir. Bu nedenle tehlikeli bir bakış açısı olduğunu ve mutlak surette bu hissiyata farklı bir yön verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü ‘kontrol etme ve bilmek isteğinin’ yok sayılıp bastırılamayacağını düşünüyorum. Farklı bir yön verilirse ancak işlevsellik kazanabilir. Gerekli yerde, gerekli kullanım gibi. Bunu tespit etmek de elbette bize düşer.

Rabbâni bir iş olan; her şeyin bilgisine vâkıf olmak, bilgisinin eşsiz, benzersiz ve sonsuz olmasından dolayı bize muamelesinde de sonsuz ilmiyle hareket eder. Alîm olan Rabbimizin bizim gibi öğrenme yoluyla değildir ilmi, onun ilmi bizatihidir ve hüküm verirken de hikmetle hareket edendir.

Bakın, Yaratan bilmez mi hiç?Ki ilmiyle her şeye nüfuz eden, her şeyden haberdar olan O’dur.

Mülk Suresi 14. Ayet

Zira gökte de ilâh olan, yerde de ilâh olan yalnızca O’dur; yine her hükmünde tam isabet sahibi, her şeyi bilen de O’dur.

Zuhruf Suresi 84ncü Ayet

Fakat bilme ve hüküm verme işini insanî boyuta indirdiğimizde, kendini yeterli görmek sonucunda kibir ve büyüklük taslamak her şeye yettiğini zannedip hep sonsuz olacağını düşünmeye ve davranışlarımızda aşırı gitmeye sebebiyet verebilir.


Bu durumla başa çıkabilmek için ciddi bir bilinçlilik durumu, uyanıklık, sınırları bilip kendine had ve hudud belirlemek gerekecektir.

Şu anda sahip olduğumuz her ne varsa Rabbimize borçlu olduğumuzu itiraf etmek bu iş için iyi bir yöntem olabilir.

Aciz olduğumuzun farkında olmak, her zaman hata ve kusur işleyebileceğimizi bilmek; hiç değilse yaşadığımız yıl kadar geriye bakıp şuan geçmiş için ne düşündüğümüze bakmak da başka bir yöntem olabilir.

Ben baktığım zaman ancak hep eksik bir ben görüyorum.

Her daim kendini geliştiren insanlar belki bunun daha çok farkına varıyorlardır. Geliştiği her an, geride kalan zamanı onun için herhangi bir eksikliği giderilmiş zamandır.

Kısacası hayatı kontrol altında tutmak bizim işimiz değil. Her şeye yetmek, olayları en ince ayrıntılarına kadar bilmek için gelmedik. Kusurlu olduğumuzun farkına varıp kula kulluk yakışır, Allah’a Allah’lık deyip farkındalığı yüksek bir besmele çekelim. Bu bizim kendimize merhametimiz olacak.

“Yeter! yetmek için çok yoruldun, biraz dinlen sen kendi işine bak. ” deyip tevekkülü kendimize armağan edelim.

Allah, sizi yarattı. Sonra sizi öldürecek. İçinizden kimileri de, bilgili olduktan sonra hiçbir şeyi bilmesin diye ömrünün en düşkün çağına ulaştırılır. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, (her şeye) hakkıyla gücü yetendir.

Nahl Suresi 70. Ayet

Alîm olan her şeyin iç yüzünü mükemmel bilen, hikmetli hüküm veren yalnız Allah’tır.

Yorum:

Oysa ki insan bırakın dışarıyı, kendini kontrol edebilmekten bile acizken nasıl dışarısını kontrol altında tutmaya çalışır ve neden bunu ister? ve senin kendi dünyanda her şey kontrol altında mı? o öz disipline sahip misin? soruları aklına geliyor insanın ama en basidi bu duyguyu bile kontrol edemediğini görünce kendisini bile kontrol edebilmekten aciz olduğunun farkına varıyor. Farkına varıyor derken herkes değil, farkına varabilecek ve bununla yüzleşmeye yüreği olabilenler. Bence kendini kontrol edemediği için dışındakini kontrol etmek ister, kendine yettiğini ve dışarısının kaldığını sanır. Oysaki aciz acizdir. İnsanız ve aciziz biz. Bunun farkına varıp mücadele edebilen insan sayısı bence çok değildir. Farkındalık çok önemli burada.

Tolga BABAOĞLAN

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s