KENDİMİZİ KOŞULSUZ SEVİYORMUYUZ!

Kainattaki her bir şey SEVGİ ile yaratıldı her ne ki var o SEVGİ’nin bir nüvesidir. İnsanda SEVGİ nüvesinin meyvesidir fakat insan olarak bunun ne kadar farkındayız orası biraz tartışılır!! SEVGİ’nin sahibine haşa sevgiyi anlatmak değil sadece kalemimin döndüğü kadar oynatabilmek… Yoksa Varlık Vedud olan ALLAH’ın koşulsuz sevgisiyle hareket ediyor. Koşulsuz Sevgiyi ancak Sevginin Sahibi en güzel anlatır.

Bizim için kainatı bir denge ve ölçü ile yaratan ALLAH a sonsuz şükürler olsun varlık alemindeki muazzam dengeyi görmemek kör olmak kendimize de kör olmayı getiriyor nedenmi kainatın insan için hazırlanmış lebiderya uçsuz bucaksız genişliğini bolluk bereketin kaynağının kendisine “el-ekrem” ile ikram edilişini görmeyen insan maalesef hüsranda dır. Burdaki hüsran iman ve inanma konusundaki hüsran değildir…onu kişi ile Rabbi arasına bırakıyorum kimi sever kimi sevmez konusuda değil ALLAH inanan inanmayan herkesi SEVGİ ile yaratmışken bunu sorgulamak veya öğretmek niyeti ile değil bunu yapmak haddim de değil.

Bize gönderdiği kitapta Rabbimiz; ( 7/31 ….israf edenleri sevmez. 16/23…Kibirli olanları sevmez.
3/140 ….Zalimleri Sevmez Kimleri Sever; ….Şükredenleri Sever 2/195 …İyilik edenleri sever.*3/134….İyileri sever.)
Ne kadar iyiyiz, Ne kadar iyilik yapıyoruz, varlık alemine faydamız oluyor mu? Yoksa bizim için sevgi ile yaratılan kainata sevgisiz ve hoyratça mı davranıyoruz. Ne kadar kibirli kör ve sağırız varlıkta olup bitenlere…

Değinmeye çalıştığım şu varlık alemine kör olan insan maalesef en çok da kendisine kör olabiliyor Koşulsuz Sevgi’nın sahibi olan Yaradanımıza; aslında öncelikle varlığımızın şükrünü eda edebiliyor muyuz bu SEVGİ’nın bir göstergesidir. Onun böyle bir beklentisi yok hatta bizim şükür etmemize ihtiyacı da yok. Bizim bu şükür ve SEVGİ ifademiz Vedud olan ALLAH’a bir şey katmadığı gibi Ondan bir şey de kaybettirmiyor. Burda ki şükür bizim varlığımıza kendimize iyi davranmamız içindir… aklımız, irademiz, karar verme mekanizmamız, zihnimiz, nefesimizi fark etmemiz; elimiz, ayağımız, dilimiz, dudağımız ve her bir azamızın şükür sebebi olmasıdır.

Düşünsenize bir uzvumuz herhangi bir kaza ile eksildiyse nasılda kızıyoruz oysaki akli melekesini yitiren birinin nasılda yarım yada zorluklarla hayatını devam etmeye çalıştığını yada devam edemediğini görüyoruz işte bize verilen beden ve zihin ülkemizin sağlıklı ve dengede olduğu için sonsuz şükretmektir.

Hayat Niyet ve Şükür den ibarettir bizler sevgide kendimize kör olduğumuz için şükürde’de körüz maalesef..mesela;
Her sabah Hayatındaki 3 şey için şükret!
Kendine 3 güzel söz veya herhangi 3 güzel şey söyle
Olmasını istediğin bir konu için niyet et mesela dene bunu ne değişiyor zihninde ve hayatında gör.

M. Celaleddini Rumi nin dediği gibi; “Kendinden, Kendine Sefer eyle… ” ki kendini seve bilsin ve barışa bilesin! Kendini seviyor musun? Kendinle barışık mısın? Yada bunun için nelerin mümkün olduğunu sordun mu aynaya, içindeki sene ve çocuğa bakmayı denemeliyiz artık. Karşımızdaki her kişi bizim aynamızdır bunu bilerek ilerlemek önemli.

Kendinden kendine sefere çıkabilen ve kendi ile yüzleşebilen kalbinin bilgeliğine dayanarak yaşam yolunu seçebiliyor.
SEVGİ kelimesi ya da Sevgi sözleri zihninde ne çağrıştırıyor hiç düşündün mü?

Sevilmek mi? yoksa; Sevmek mi? Hangisi kulağa daha hoş geliyor! Ya da hiç sorduk mu kendimle ilişkim nasıl? Yada kendimi gerçekten Seviyor muyum!? diye.. peki kendinize bu soruları sorunca neler hissediyorsunuz!

Neden önemli kendimizle yüzleşme sevme ve barışma!!

Çünkü kişinin kendisiyle olan ilişkisinin düzeyi Rabbimizle, varlıkla, etrafımızla eşimizle dostumuzla olan ilişkimizi belirler. Hatta Dünyaya SEVGİ ile bakabilenler kendilerini bilen her halleriyle olduğu gibi kabule geçen seven ve barışık olan kişilerdir.
Victor Hugo diyor ki; Kendi ışığına güvenen biri başkalarının parlamasından rahatsızlık duymaz. Her sabah elinizi yüzünüzü yıkamaya girdiğinizde aynaya gözlerinizin içine bakarak isminizi sesli söyleyerek; seni seviyorum hemde her halinle olduğun gibi kabul ediyorum barışıyorum deyin bakalım neler değişiyor sizde…(hafta bunu yapın bilinçaltınıza gönderin birde size nasıl geliyor bir bakın bu terapilerde önerilen aynalama yöntemidir)

Günümüz insanının kendini sevmemek gibi bir sorunu var. Kendi ile yüzleşmeye kör maalesef içsel yolculuğa çıkmakta zorlanıyor hatta buna yaklaşmıyor bile…
Bir insan sürekli sevilmek istiyorum ama sevilmiyorum diyorsa, peki sevilmeden seviyormusun? Bu soru ne uyandırıyor içinde! Koşulsuz Sevebiliyormuyuz kendimizi yada bir başkasını. Karşılıksız menfaat ve çıkar beklemeden sevebiliyormuyuz karşımızdakini? SEVGİ verildikçe çoğalan arttıkça da dünyaya yayılan bir enerjidir heleki Rabbimizden bize akan koşulsuz sınırsız sevgiyi vermekte ne kadarda cimriyiz oysaki sevgisizlikle olan eylemleri yaymakta oldukça bon-kö-rüz. Yazık bizim sahibi olmadığımız, SEVGİ duygusunu bile kendimize ve sevdiklerimize vermekten aciz ve körüz.

SEVMEK belki birseydir ama SEVİLDİĞİNİ bilmek çok şeydir Sevilmek içinde SEVMEK olmazsa olmazımızdir. Heleki kendimizi sevmek, dünyayı sevmektir kendimizle barışmak dünya ile barışmaktır.

Hasılı kelam hayal ettiğimiz Sevgi dolu yaşam için eyleme geçmek kendi elimizde ve bizim Sevgi duygusunun içinden SEVGİ ile geçmemizle dönüşüm başlar. Çünkü ALLAH hepimizin içine SEVGİ tohumunu koymuş o tohumu ne kadar sularsak o kadar çoğalır o tohumu sevdikçe büyütür ve yayabiliriz

İçimizdeki duyguları tanıyıp anlamayı tecrübe ettiğimizde kendimizi okuduğumuzda karşımızdaki kişinin sevgi hislerini duygularını ve sevgi ile bakıp bakmadığını belkide okuyabiliriz.

NİYET varlıktaki her şeyi birbirine sevgi bağları ile bağlayan görünmez bir güçtür.Varlığın her yönden sevgi dolu yönünü görmeye niyet edin, sevgiyi esirgemeyin sevgi satın alinabilecek bir duygu değil Sevgi’yi verinki o sevgi akışı sağlansın.

Sevgide bağımlı olmayı seçenler kendileriyle ve aileleriyle hatta etraflarıyla barışık bir SEVGİ yaşayamazlar. Ama SEVGİ de özgürlüğü seçenler öncelikle kendi esaretlerinden kurtulurlarsa ailesiyle ve herkesle barışır. Kendi esaretinden bağımlılıktan kurtulan insan hayata ve dünya’ya sevgi dolu gözlerle bakar.

Sizi bilemem ama ben
Gülseren olarak diyorumki;
Herkese ıçindeki SEVGİ kadar SEVGİ dolu bir hayat diliyorum..
Hiç sebebsiz şu an bir gülümseme koyabiliyormusun yüzüne, hiiç sebepsiz… HADİ NE DURUYORSUN SEVGİ ILE GÜLÜMSE 🙂
Hayat tüm sevgisizliklere, olumsuzluklara ve zorluklara rağmen gözlerimizin içinin gülümseyerek parlayarak yol alabildiğimiz bir yaşama sanatıdır. Bu yaşama sanatını yönetebildiğimiz kadar başarılı, sevgi dolu ve güçlüyüz.

Sevgiden yoksunluk ise fakirlik ve kimsesizliktir SEVGİ bereket ve Rahmettir.

Okuyan okumayan herkesi KOŞULSUZ SEVGİYLE SELAMLIYORUM bu yazı
Gülseren ce bir Koşulsuz SEVGİ okumasıdır…

Gülseren Gören
09.12.2020 İstanbul

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. Vijdan erdoğan dedi ki:

    Okudukça ruhuma adınlandı yüreğinize sağlık sevgiyle kalın 🥰

    Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s