Renkli Dünya

Gece tüm karanlığını alınca üzerimizden gözler temaşâ etmeye başlar dünyayı. Gündüzün ışıkları türlü renkleri de getirir beraberinde… 

Gökyüzü alabildiğine mavi ve bulutlar pamuk gibi bembeyaz. Bir ağaç kahverengi gövdeli ve yaprakları rengarenk uyum içinde.Bir kedi siyah veya beyaz, kahverengi veya sarı, beyaz veya kül rengi. Bir meyve, yeşil veya kırmızı, turuncu veya sarı… 

Şimdi karşında iki elma olsa  biri sarı, biri kırmızı… Der misin ki koyu renkli kötüdür açık renkli iyidir, bu yüzden yemem şu koyu renkliyi! Şimdi soy bakalım kabuklarını hangisinin içi daha güzel? Var mı bir değişiklik? Hemen hemen aynı iç kısmı değil mi? İç renkleri birbirine yakın, belki tadı biraz farklı… Belki rengi için değil ama tadı için birini ötekine tercih edebilirsin. 

Niçin bu kadar çok renk var peki? 

Her birinin renginin bizi cezbetmesi için mi? Veya bunca renk yaratıcının sanatının eseri mi? Niçin? Biz birini diğerine üstün tutalım diye olabilir mi?

GÖRMEDİN mi ki Allah gökten suyu indirmiştir. Derken, onunla farklı renklerdeki meyveleri yine Biz çıkarmışızdır. Ve dağlardan aşan beyaz-kırmızı rengârenk yollar; ve (zıtların) hayranlık verici (uyumunu simgeleyen) siyahın her tonu… 

(Fâtır-27)

Dahası insanlar, (vahşi) canlılar ve evcil hayvanlar da (uyumlu) bir farklılığın renklerini taşıyorlar. İşte (kullar da farklılıkta) böyledir ve Allah’a kulları içinde yalnızca (bunun hikmet ve amacını) bilenler hakkıyla saygı duyarlar: çünkü Allah çok üstün ve yücedir, tarifsiz bir bağışlayıcıdır.

(Fatır – 28) 

Dahası insanlar, (vahşi) canlılar ve evcil hayvanlar da (uyumlu) bir farklılığın renklerini taşıyorlar. İşte (kullar da farklılıkta) böyledir ve Allah’a kulları içinde yalnızca (bunun hikmet ve amacını) bilenler hakkıyla saygı duyarlar: çünkü Allah çok üstün ve yücedir, tarifsiz bir bağışlayıcıdır.

Rabbimiz ; yarattığım renklerin amacını bilenler saygı duyarlar diyor. Şöyle de diyebiliriz amacı üzerine düşünenler saygı duyar. 

Ve sizin için yeryüzüne serpiştirdiği her biri farklı tonlarda rengârenk (güzellikler)… Kuşkusuz bütün bunlarda (da), hafızası olup hatırda tutan bir toplum için mutlaka alınacak bir mesaj vardır.

(Nahl -13)

Demek ki her renk, her ton sonsuz güzelliğin bir yansımasıdır. Tek olan Rabbimizdir, yaratışı sonsuzdur. Sonsuz renkler yaratabilir.Sonsuz suretler, şekiller yaratabilir. Sonsuz kere göz kamaştırabilir. En güzel sanatı o yapıyorsa, en güzel yaratılışı o biliyor ve gösteriyorsa, her şeyi uygun renklerle boyamışsa  bizim onun yarattığı bir rengi kabul etmememiz doğru bir yaklaşım olabilir mi?  Hayır, sen bu rengi ve bu rengin tonlarını güzel yaratmamışsın deme imkanımız var mıdır? Diyorsak biz  zihinlerimizin kirliliğini ele veriyoruz demektir. 

Hala birtakım insanlar ten rengi koyu insanların rengini beğenmemekte ve aşağılamaktadır. Onun kendi rengini seçme özgürlüğüne sahip olmadığını bile bile. Dış renginden başka hiçbir değişiklik olamadığını göre göre onur zedeleyici biçimde yaklaşarak kendi zihninin kirliliğini açık etmektedir. 

Zaten tarih boyunca ırkını rengini üstün görme hastalığı insanlara birçok zarar vermiştir.

Açık renkliymiş kendisi, koyu olanı köle yapıp zulmetmiş. Ya açık renkliye bunlar reva görülseydi ve onlar yurtlarından koparılıp köleleştirilseydi ve hala aşağı sınıf kabul edilseydi. Bugün yine bunun hata olduğundan bahsetmeyecek miydik? Elbette bahsedecektik… 

İnsanların hırsları, kibirleri büyüdüğünde akli meleke ve vicdanlarının köreldiğinin resmi apaçık ortaya çıkar tarih okumalarında. Ve insandır kendi türüne en çok zulmeden. 

Renklerin olmazsa olmazı Siyah’tır. Belki bu benim fikrim fakat beyaz olmadan renkleri açamayacağımız gibi siyah olmadan da açık tonda bir rengi koyulaştıramazsınız.

Matbaa’da basım yapılacaksa mutlaka siyah kullanılır. ‘C-M-Y-K’ (cyan-magenta-yellow-key) renk formatıyla basım yapılır. Bu dört rengin Türkçesi cyan: cam göbeği, magenta: galibarda, yellow: sarı, key: siyah renktir. Neden siyah renk ‘Key’ diye isimlendirildi? 

Daha önceleri sadece “C-M-Y” renkleri karıştırılarak ara tonlar elde edilirdi.Siyah rengi bu üç karışımından elde edilip baskı yapılınca kahverengi gözüküyordu. Sebebi kağıdın beyaz olmasından kaynaklıydı. Zamanla “CMY” renklerine  siyah rengi eklenerek, karışım yapılmadan siyah kısımlar sadece siyah renk ile basılır oldu. Böylece “anahtar renk” anlamına gelen ‘key’ ismini aldı. 

Bunları anlatmamın sebebi siyah rengi övmek değil onun da tüm renkler gibi güzel olduğunu söylemek. 

 Eşit miktarda sarı, mavi ve kırmızıyı karıştırınca siyah rengi buluruz. Peki doğaya bakınca bu üç rengi nerelerde görürüz? Benim zihnimde Mavi “gökyüzü”,  Yeşil “bitki örtüsü” ve Kırmızı “toprak”  olarak canlanıverdi. Ne ilginç değil mi? 

Siyah’ı ister sevin, ister sevmeyin. Yeter ki aşağı görmeyin.

Allah’ın boyasına (gelin), Allah’ın!.. Kim Allah’tan daha güzel boya vurabilir ki? İşte biz, (bunun için) yalnızca O’na kulluk ederiz.” 

(Bakara-138)

Göklerin ve yerin yaratılması, dillerinizin ve renklerinizin farklı olması da O’nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda bilenler için elbette ibretler vardır.

(Rum-22) 

Deneme

4 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Yeliz Aktas dedi ki:

  Yüreğinize sağlık ne güzel bir yazı çıkmış ortaya..

  Liked by 2 people

  1. Fatma Narin dedi ki:

   Çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.

   Beğen

 2. Şerife Çelikel dedi ki:

  Kaleminize yüreğinize sağlık Fatma Hanım.

  Liked by 1 kişi

  1. Fatma Narin dedi ki:

   Teşekkür ederim. Allah razı olsun Şerife hanım.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s