SARHOŞ MUYUZ?

Kaç günlerdir Rabbimizin içki için kullandığı bu ayeti düşünüyorum.

Ey iman edenler! Sarhoş iken, ne söylediğinizi bilinceye kadar namaza yaklaşmayınız…

Nisa Suresi 4. Sure 43. Ayet

Yani söylediğinizi bilene kadar yaklaşmayın diyor.

Söylediğinizi bilinceye kadar yani aklınız, şuurunuz yerine gelsin ne söylediğini bil. Söylediğini bilerek söyle. Çünkü sarhoş olunca ne söylediğini ne yaptığını bilmez insan.

Bu daha çok haram olan içkiyi kullanan kişi için söylenmiş gibi duruyor, bize söylenen bir şey değil gibi çünkü elhamdülillah içki içmiyoruz ama söylediğimizi de bilmiyoruz.

Yani burada söylediğimizi, söylediklerimizi bilmemiz gerektiğini bize bildiriyor diye anlıyorum, bilmiyorum yanlış mı okuyorum? Yanlışsam lütfen düzeltin beni.

Eğer amaç anlamak ve yaşamak olmasaydı, herhalde Rabbimiz bu ayeti indirmezdi,

Doğrusu bu ayet kime, kimlere indi o da başka bir soru işareti, sanırım inseydi böyle olmazdık.

Genel durumu düşünürsek, hemen hemen çoğu kişi namazı kılarken veya Kur’an’ı Kerim’i okurken bilmeden yüzünden okuyor ” yüzünden okumak, ne demek onu anlamış değilim ama ” namazı kılarken de anlamını bilmeden okuyoruz.

O zaman biz söylediğimizi bilmeden okuduğumuz Kur’an’ı Kerim de veya kıldığımız namaz da sarhoş insanın durumu ile aynı durum da olmuyor muyuz? Yoksa ben mi yanlış okuyorum.

Anlayarak ve hayatına aktaracağın şekilde okuyup, anlayıp ve düşünüp okumamız gerekiyor. Ben bunu bu şekilde okuyorum ve lütfen yanlışsam düzeltin beni.

Kur’an’ı Kerim, bir rehberdir bizim için yol göstericidir. Hikaye, roman, tarih kitabı veya herhangi bir kitap değildir. Rabbimizden bize gelen elçidir ki doğru yolda olabilelim. Bunun için de okuyup, idrak edip hayatımıza aktarmamız icab eder. Anlamadığın şeyi hayata nasıl aktarabilirsiniz ki, eğer yapabiliyorsanız lütfen bana da anlatır mısınız?

Belki bu okumayı yanlış yapıyorum ama Allah-u alem, her şeyin doğrusunu bilen Rabbimizdir. Yanlış okumaktan da, konuşmaktan da O’na sığınırım. Yarattığı herşeyden sığındığım gibi.

Başarı yalnızca Allah’ın yardımı ile mümkündür.

Övgü Alemlerin Rabbi Allah’a mahsustur.

4 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Fatma Narin dedi ki:

  Anlattıklarınızdan yola çıkınca, savsaklasığımız, ne dediğimizi anlamadığımız için tam bir huşu duyamadığımız ve bunun sonucunda Rabbimize yaklaşamadığımızı düşündürüyorum. Çünkü namaz Allah, ‘a yakınlaştırır. Bu vesileyle hayatımızı her an huzurunda duruyormuşçasına dimdik,dosdoğru yaşamak için bize güç verir, bizi bu yolda şuurlu bir insan yapar.
  En’âm Ayet:162
  De ki “Benim namazım, ibadetim, hayatım ve ölümüm, varlıkların Rabbi olan Allah içindir.

  Eğer namazımızı bu şuurla kılıp dünya sarhoşluğundan, türlü meşgalelerden bir an uzaklaşabilseydik hayatımızı Rabbimize adamak daha da kolay olabilecekti belki. Ve şuurlu müslüman da girdiği yere güvenlik ve esenlik götürenlerdir. Girdiğimiz yerde bizim doğruluğumuzdan emin olunan güvenilir insan yapar namaz. Fakat benim başta dahil tüm müslümanların namazlarını özenle kılıp anlamakdan başlamamız gerekiyor sanki.
  Anladıklarım yanlış veya doğru kendi fikrim.
  Allah razı olsun. Kaleminize sağlık.

  Liked by 1 kişi

  1. TOLGA BABAOĞLAN dedi ki:

   Kesinlikle katılıyorum size. Namaz doğru ama bunun önünde namazda okuduklarımız, dualarımız bir çoğumuz bunları anlamadan okuyoruz. Sarhoşuz yani. Kıldığımızı, okuduğumuzu anlamadan yapmanın anlamı ne?
   Allah razı olsun bu güzel açıklama için…

   Beğen

 2. Vesile Yanık dedi ki:

  Ayetlerin anlamı ile ibadet ettiğimizde dünyevi düşüncelerden uzaklaşıyoruz. İnsan duygusallaşıyor. İnsanın, Rabbiyle arasında tarif edilemez bir bağ oluşuyor. Keşke her namazı okuduğumuzu anlayarak kılmayı başarabilsek. Kaleminize sağlık kardeşim, Allah razı olsun, diyorum.

  Liked by 1 kişi

  1. TOLGA BABAOĞLAN dedi ki:

   Buna ufak ufak başlaya biliriz. Namaz da söylediğimiz herşeyin anlamına bakabilir ve türkçe olarak da bunu yapabiliriz. o zaman anlamını bilerek okuyabiliriz. Rabbim sizden de razı olsun inşallah

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s