İNSAN OLABİLMEK

Herşeyin ilk noktası olan konu, insan olmak. Çünkü insan olmadan hiç birşey olamıyoruz.

Olduğumuzu sanıp olamıyoruz, çünkü hep bir yerler bir nokta bizde eksik oluyor. Aslında eksik değil tamam ama yanlış olarak tamamlanmış o kısım.

İnsan olmak derken yine dıştan baktığımızda herkes insan ama içten insan mı değil mi onu en iyi bilen Rabbimiz. Çünkü gaybı sadece bilen Rabbimizdir. Biz insan olarak sadece dıştan gördüğümüz ve değerlendirebildiğimiz kadarıyla o kişiyi tanıyabiliriz.

Peki ne oldu da bu hale geldik dersek ki bunu aslında çoğunuz biliyorsunuz ama şu şekilde kısaca değinip o şekilde ilerlemeye çalışayım, Peygamberimiz (sav) çok güzel bir sözü var:

“Her doğan çocuk fıtrat üzere doğar. Sonra anne babası onu Yahudi, Hristiyan veya Mecusi yapar.”

Ebu Hüreyre (r.a.)’den rivayet edildiğine göre, Allah Rasulü (s.a.s.) şöyle buyurmuştur:(Buhari, Tefsir (Rûm), 2)

Yani yetiştirilme tarzı, şekli, gördükleri ve çevresi onun evrilmesini sağlar. Ne zamana kadar bu derseniz, bu kendini bilene kadar devam eder, ne zaman kendini bilir ve ben ne yapıyorum dediği an herşey değişmeye başlar. Eğer kabullenirse, kabullenmezse hiç birşey değişmez ve öyle devam eder gider.

Bu süreç de öğrendiği, gördüğü herşeyi de tekrarlar, aynalar ve öğrenir. Öğrenir derken alışkanlık haline getirir, iyisi ve kötüsü ile. İyi olan da sıkıntı yok ama kötü olan kısım da işte insan olmaktan uzaklaşmaya başladığı zamandır.

Rabbimizin de bize buyurduğu gibi biz fıtrat üzere doğarız ama fıtrattan uzaklaştıkça fıtratın üstü örtülür komple koparız ondan. Islah olmaz bir hale geliriz.

Aynı zaman da bir zulümdür de. Yani kendimize zulüm de etmiş oluruz.

Ne acı insanın kendi kendisine zulmetmesi. Kime söylesen bunu kabul etmez, edemez de.

Der ki ” yahu ben deli miyim de kendi kendime zulmedeyim. ben zulmetmedim kendime ben sadece kendimi korudum, ona hattini bildirdim bla bla vb.”

O mutlaka ona bir kulp bulur. Çünkü başında şeytan ona yaptığını güzel göstermek için bekliyor, hemen ona yaptığı yanlışı güzel şekilde gösterecek ki o da güzel görsün ve devam etsin yaptığı hataya.

İnsan olmak hepimizin başkaları için istediği ama kendimize gelince bir türlü kendimiz için isteyemediği konu.

Diyeceksiniz ki yahu be adam sen insanlıktan bahsediyorsun da biz insan değil miyiz? Afedersin ama hayvan mıyız diyecek.

Benim haddim değil biliyorum kimin ne olduğunu söylemek, onu en iyi insan kendisi bilir ama tabi ki hepimiz insanız ama insanmıyız yoksa hala beşer miyiz orası soru işareti.

Çoğumuz bence o beşer boyutta kalmış durumda insan aşamasına geçemedik bence.

Yani insanım diyen beşerin önce Allah’ın bize ikram ettiği o aklı kullanması icab eder ki hem hayvanlardan bizi ayıran en büyük ikramı yerine getirmiş olalım hem de beşerden insana bir adım atmış olalım.

Hayvanlarda da beyin var ama irade yok. Akıl irade ile birleşince anlam buluyor. Yoksa akıl dediğimiz beyinse o dediğim gibi hayvanda da var ki, o fıtratında ne yüklenmişse zaten ona uygun davranıyor.

Fıtrata göre daha doğrusu bizim fıtratımıza göre hareket edersek zaten sıkıntı olmayacak çünkü zaten aklı ve iradeyi Rabbimizin emrettiği şekilde kullanabileceğiz.

Zaten derdimiz sıkıntımız bu değil mi? Fıtratımızdan uzaklaşmış olmamız. Buna cogu yerde fabrika ayarları diyorlar ki doğrudur, fabrika ayarlarında sorun olduğu zaman sistem error vermeye başlıyor.

Ne kadar uzaklaşırsak o kadar insanlıktan uzaklaşiyoruz.

İnsanlıkla alakamız kalmıyor. Görüntü insan ama içi insan ile alakası yok yani beşer desem yanlış söylemiş olmam sanırım.

Örnekler ile bunları çoğaltmak anlatmak mümkün ama zaten anlatabildiğimi düşünüyorum.

Tamam da fabrika ayarlarına dönmek, insan olmak mümkün mü ki? Çok geç değil mi?

Yok hiç de geç değil tam zamanı.

Yapmanız gereken çok basit.

Yürekten Rabbimize tövbe edin, af dileyin.

Artık eskileri eskide bırakın.

Biliyorum yazması kolay uygulaması zor ama eğer ki insan olmak istiyorsan o seni motive edecektir.

İnsan olmak, fıtrata dönmek olacak ve göreceksin ki hersey daha da güzel olacak.

Gerçi konuşmada dediğim gibi herkes insanlıktan bahseder ama kimse kendinden başlamak istemez. Ama yakınırken “bunlar insan mı be, insan olun insan, yazıklar olsun senin gibi insana, insan mısın be sen, insan insana yapmaz bunu” gibi sözler kullanırız sanki biz insanmışız gibi. Ama hep böyle ya biz kendimizi görmeyiz, aslında görürüz ama işimize gelmez.

Eğer ki Allah’ın kuluyum diyorsan ve iman ettim diyorsan ilk adımımız insan olmak ile başlamalı diye düşünüyorum.

O zaman ilk adımımız tövbe etmek ve Rabbimize dönmek olsun.

Allah yar ve yardımcımız olsun

Başarı yalnızca Allah’ın yardımı ile mümkündür.

Hamd Alemleri Rabbi olan Allah’a mahsustur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s