Sözler

Evet hayatımızda sözlerin etkisi oldukça fazladır. Bu anlamda en güzel sözlerden biri de SEVGİ’dir. SEVGİ’yi ifade ederken kötü söz kullanmayız çünkü o zaman sevgi olmaz. Öyleyse güzellikleri yaşamımıza almak bizim elimizde Hayat NİYET ve ŞÜKÜR arasında geçer, çünkü ALLAH niyetlerimize bakar ve olması için süreci başlatır
Bakın güzel sözlerin ve sevginin sahibi ne diyor!

“…Kim izzet isterse bilmeli ki izzet tamamıyla ALLAH’a aittir. GÜZEL SÖZLER O’NA YÜKSELİR;
Rızasına uygun iş ve davranışları da O yüceltir…. (Fatır suresi)

Sözlerin ve kelimelerin insan zihnine ve kişisel gelişimine etkisi olduğu gibi, sözlerimizle yaşayacaklarımızı belirleriz. Muhtemelen şuan yaşadıklarımız kim bilir bundan kaç yıl önce düşündüklerimizdir sahi bilen var mı? Dikkat çekici bazı sözleri fikir olması açısından yazalım. Belki hepimiz biliyoruz ama bazen fark etmiyoruz.

Ya Çare – sizsiniz
Ya-da çaresizsiniz

Ya Ümit-sizsiniz
Ya-da ümitsizsiniz

İnsanlarla iletişim kurarken o insanı sizin istediğiniz gibi olmaya mı yönlendiriyorsunuz, yoksa akışa bırakarak sohbet ya da muhabbetinizin gelişmesine izin mi veriyorsunuz? Hangisini seçtiğimizi sözlerimiz ile belirleriz.

Hz. Ali Diyor ki;
“Düşündürücü ve hikmetli sözlerle ruhlarınızı dinlendirin!
Zira bedenlerin yorulduğu ve zayıfladığı gibi ruhlar da yorulur.”

Ruhlarımız yorgun! yorgun ruhlarla aktif bedenler olamayacağı gibi aktif işlerde maalesef olmuyor sözlerimiz yorgunluğumuzu almalı, alamıyorsa demek ki zihnimizi de yorgunlukla yoğurmuş ve başka zihinlerinde yorgunlukla yoğrulmasına sebep oluyoruz.

Varlığı ve bizi Yaratan ALLAH Kur’an’ı Kerim de Hz. Musa’ya diyor ki; Git firavuna güzel bir sözle söyle ne söyleyeceksen firavun da olsa güzel sözle söyle demek ki işin sırrı sözlerde.

Erenlerden tatlı dilli olan birisine; bunu nasıl yapıyorsun!
Diye sormuşlar?
Ağzımdan çıkacak,
her sözün tadına bakar,
Acı ise yutar, tatlı ise,
Servis yaparım demiş.
Sufiler sözün dua yerine geçtiğini ve vücud bulduğunu söylerler. Bu yüzden Tasavvuf ehli olumsuz hiçbir sözü ağızlarına almazlarmış.

Bakın Platon ne diyor;
‘Nazik olun, çünkü karşılaştığınız herkes farkında olmadığınız zorluklarla boğuşuyor.’

“Taşıyamayacağımız hiç bir yükün bize verilmeyeceğini söylüyor. Rabbimiz!”
Bu yasadır; ve bizler yapacaklarımızın yanı sıra yapamayacaklarımıza da yaparız derken fark etmiyoruz, altında eziliyoruz. Bir iş bitmeden diğerine geçiyoruz. ‘Yaparım’ sözü çok geniş kapsamlı o sebepledir ki, bugünün enerjisi ile yarının problemini çözemezsiniz yarın varsak, yarının problemi için enerjisi de gelecektir emin olun bugünden yarınınızı heba ederek, Kendinizi Zaman akışında israf etmeyin derim.

Konuştuğumuz her kelimenin hayatımıza nasıl ya da ne kadar etki ettiğini biliyor musunuz? Bugün şu an yaşadığınız her ne ise onu çok önceden tasarladığınızı biliyorsunuz değil mi? Bilinçaltımız neyi düşünüyorsak onu gerçekleştirmek için elinden geleni yapar ve gerçekleştirir… bunu yaparken de biz bilinçli bilincimizle hiç anlamayız düşüncelerimiz geleceğimizi inşaa ettiği gibi, nereye odaklanırsak onu çoğaltırız öyleyse odağımız ve düşüncelerimiz arı duru olmalı günahsız olmalı ki, hayatımız da günahsız olabilsin. Şu an ne düşünüyorsan gelecekte şimdi düşündüğünsün.

Joe Dispenza diyor ki;
Geçmişteki Duygularımıza Bağımlı kalarak yeni bir geleceğe adım atamayız. Bu anlamda söz önemlidir dostlar.

Söyleyeceğimiz söz ne bir tüy gibi hafif ne de bir demir gibi ağır olmamalı hani derler ya tatlı dil yılanı deliğinden çıkartır tam da burada SÖZLERİMIZLE HAYATIMIZI YAŞAMA SANATINA ÇEVİRMEK BİZİM ELİMIZDE diyorum… ben bu sözü bundan 4 yıl önce dediğimde bir arkadaşım ne kadar da hayalperestsin demişti ve o sözüm içimde kalmıştı ve söylenmemiş sözlerimin kalmaması adına yazmaya karar verdim.

Bugün kelimelerin ve sözlerin gücü ile harekete geçmeyi ister misiniz ama hangi söz ve kelimelerle harekete geçilmeli bunun için önce bırakmayı bilmeliyiz ki yeniliğe alan açılsın. Peki hangi sözleri bırakmamız gerekiyor biraz buna bakalım mı?

Asla dedikçe astık. Kesinlikle dedikçe kestik. Olmaz dedikçe oldurmadık, bunu önce dilimizle zihnimize ve bilinçaltımıza oradan da ruhumuzda özümsedikten sonra bedenimizle harekete geçerek tasdiklemiş yaşadıklarımızı ve yaşayacaklarımızın imzasını atmış olduk. Ve bunu yaparken çoğu zaman başkalarını suçlayarak, kolay olan kaçış yolunu seçer, biz hiçbir şey yapmamış gibi de kenara çekiliriz…
Madem sözler bu kadar önemli nasıl sözler sarf etmeliyiz, ya da ne konuşmalıyız ki bize faydası da olabilsin!

İstemediğiniz şeyleri değil, istediklerinizi dile getirin, bu sizi iyileştirir ruhunuzu dinlendirir “O NA GÜZEL SÖZLER YÜKSELİR” ayeti kerimesi ile de bunu tasdikleyen bir Rabbimiz Yaradanımız var.
Yaşamda şikayeti çoğaltmak yerine ŞÜKRÜ çoğaltın
Unutma yerine aklında tut deyin
Panik yapma yerine sakin ol
Yaramazlık yapma yerine uslu ol yavrucuğum
Doymak bilmiyorsun yerine yeterli yemek yemeyi biliyorsun
sözlerini kullanarak bilinçaltınıza, ruhunuza zihninize doğru ve olumlu mesaj vermiş olursunuz neyi kime söylersek hem söylediğimiz için daha iyi hissederiz hem de eşimize çocuklarımız da etkisini çoğaltırız kullandığımız sözlerin kendi gerçeğimizi oluşturduğunu bilmenizi isterim!

Eğer hayat yaptığımız seçimlerse, ben bugün kendime ve herkese günahsız sözler söylemeyi, kendimi mutlu etmeyi, kendimi sevmeyi, sevilmeyi ve hayatın tümü için kolaylıkla kabulde ve akışta olduğumu bunu başarmam için nelerin mümkün olduğunu seçiyorum. Çünkü biliyorum ki söylediğim NİYET ettiğim ya da dilediğim tüm dualar, sözler her neyse o düşünceler bana ulaşmak için şimdiden yola çıktılar. Güzel günahsız sözler göndermeye gayret ettiğim için şimdiden Hoş geldiniz diyorum 😊

Gülseren Gören

23/02/2021

İstanbul

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. Vijdan erdoğan dedi ki:

    Çok duygulandım sözünüze yüreğinize sağlık gülseren hanım 🥰💫🌼

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s