BİZE RAMAZAN GELDİ

khats cassim adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

Kimine göre diyet

Kimine göre kilo verme

Kimine göre açlık

Kimine göre masayı donatma

Kimine göre gösteriş

Kimine göre sinirli olmak

Kimine göre aç kalmak

Kimine göre iftar da tıka basa yemek

Oysaki bu muydu anlamı?

Rabbimiz bize bu güzel ibadeti bunun için mi farz kılmıştı, yoksa kolaylık olan dinimizde bu bize zorluk olsun diye mi emretti?

Oysaki bunların tam tersiydi

Bakalim her şeyin hikmetine sahip olan Rabbimiz bize bunu ne için emretti?

Ey inanıp güvenenler! Oruç, sizden öncekilere yazıldığı şekliyle size de yazıldı ki kendinizi koruyasınız.

Bakara Suresi 183. Ayet

Sayılı günlerde… Sizden kim hasta ya da yolcu olursa, tutmadığının sayısı kadar diğer günlerde (oruç tutar) ve (bunlar arasından) ona gücü yetenler üzerine, bir yoksulu doyuracak fidye gerekir;Kim daha fazla hayır işlerse kendisi için daha yararlı olur, ama -eğer bilirseniz- oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.

Bakara Suresi 184. Ayet

“Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, bir rehber ve doğruyu yanlıştan ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır. Sizden o bir aylık süreye ulaşanlar onu (o ayı) oruç tutsun! (İçinizden) kim hasta veya yolcu olursa, (tutamadığı gün sayısı kadar) diğer günlerden o sayı(yı tamamlasın). Allah sizin için kolaylık ister; zorluk istemez. (Bütün bunlar), sayıyı tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine karşılık Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir.” (Bakara 2:185) –

Bakara Suresi 185nci Ayet

(Artık) oruç günlerinizin gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helâl kılındı: Onlar sizin elbiseleriniz, siz de onların elbiselerisiniz.(Eşler olarak) sizin (ilişki konusunda) kendinizi zora sokmuş olduğunuzu Allah gördü; işte bu yüzden size affıyla muamele etti ve zorluğu üzerinizden kaldırdı: Şimdi artık onlara yaklaşın ve Allah’ın size meşru kıldığından yararlanın! Fecir vakti, gecenin karanlığından tan yerinin aydınlığı sizin için belirgin hâle gelinceye kadar yiyin için!Sonra orucu geceye kadar tamamlayın! Mescidlerde itikâfa girdiğinizde de hanımlarınızla ilişkiye girmeyin! İşte bunlar Allah’ın çizdiği sınırlardır, sakın bunlara yaklaşmayın!Allah âyetlerini insanlığa böylece açıklıyor ki, sorumluluk bilincini kuşanabilsinler.

Bakara Suresi 187nci Ayet

1.Oruç bizden önceki ümmetlerde de varmış,

2. Korunmak içinmiş,

3. Bu ay mübarek kitabımızın indiği aymış,

4. Bu aya ulaşan oruçlu geçirsin, hasta ve yolcuysa sonra tutmak üzere tutmama ruhsatı verilmiş,

5. Hasta ve yolcuysa sonrasında eksikleri oruç tutarak tamamlayabilir ve yoksulu doyurması gerekirmiş,

6. Allah kolaylık ister zorluk istemezmiş,

7. Eşlerimiz ile olacak münasebetimizin nasıl olması gerektiği belirtilmiş,

8. Fecir Vakti ile Orucun başlayacağı ve geceye kadar tutmamız gerektiği yani Akşam namazına kadar,

9.Mescitteki ve sonrasındaki durumumuz bildirilmiş,

10. Bunların Rabbimizin koyduğu sınırlar olduğu ve aşılmamamısı gerektiği bildirilmiş,

11. Hepsi açık şekilde Allah tarafından bildirilmiş ki bizi yaratan O olduğu için sorumluluk bilincini kavrayıp o şekilde yaşayabilelim.

Yani, Rabbimiz bize Orucun ne olduğunu, ne yapacağımızı belirtmiş açık açık.

Buradan amacın korunmak olduğu yani orucun amacı kendimizi korumak, Allah’ın sınırlarını aşmamayı öğrenmek.

Aslında bu Allah’ın sınırlarını aşmamak sadece bir ay ile sınırlı değil, bütün yıl boyunca yapmamız gereken eylem.

Yani bir ay yapmayıp da bir yıl boyunca yapınca ne o ayın ne olduğunu anlamış oluyorsun ne de tuttuğun orucun bir anlamı kalıyor.

Yaklaşık 14 saat boyunca bunun eğitimini yapıyoruz.

Yani helal olana bile yaklaşamıyorız, yemiyoruz, içmiyoruz…

Nefsimiz ile mücadele ediyoruz.

Söylediğim gibi normal de yıl boyunca yapmamız gerekenin tekrar eğitimi yapıp hatırlatma yapıyoruz, bilgisayar dilinde güncelleme desek yanlış olmaz sanırım.

Bilgisayarda güncelleme yaptığımızda bilgisayar arıza yapana kadar o güncelleme ile çalışmaya devam eder hatta arıza giderilince tekrar güncellemeyi yükler ve o şekilde çalışır ama bizim Ramazan Bayramı sabahı tekrar tüm güncellemeler gidiyor ve yeniden Ramazanın birinci gününde olduğumuz hale geliyoruz.

Nefsin ile yıl boyunca mücadele etmen gerekiyor.

Helal olanı bile yiyemediğimiz, içemediğimiz, yaklaşamadığımız bu süreçte haramlardan hepten uzak olmamız gerektiğini bir kez daha Rabbimiz bize hatırlatıyor bu vesile ile.

Bizi yaratan, bize her türlü güzelliği veren Rabbimizin sınırlarını aşmamamız gerektiği bir kez daha hatırlatılıyor. Bir kez daha nasıl kul olabileceğimizin pratiği yaptırılıyor bizlere.

Onun için bu ay, kimilerin dediği gibi aç kalma değil, aç kalanların açıkta kalanların halini bir kez daha anlama idrak etme ve bundan sonra ona göre davranma ayı,

Bu ay kimilerinin dediği gibi diyet ayı değil, çeneni tutma diyeti uygulayacağın, gerekli gereksiz konuşmamayı, hakkı konuşmayı, batılı, yalanı, düzenbazlıgı, dolandırmamayı kandırmayı, hilekarlığı, arkadan konuşmayı, bozgunculuk çıkartmak için konuşmayı ve her türlü çirkin söz ve davranıştan elini eteğini çekmen gerektiğini hatırlatan bir ay,

Bu ay gösteriş yaparak masaları donatıp, durumu iyi olanı davet edip gösteriş ve şov yapma değil, ihtiyacı olana vermeyi ve onlara yapılacakları öğrenme ve hatırlama ayı

Bu ay bizi yaratanın, çok değerli kitabımızı, kılavuzumuzu, yol göstericimizi bize indirmeye başladığı, tabir yerindeyse hadi bakalım bu da sizin rehberiniz buna göre yaşayın, bana uyun dediği, bize değer verdiğini, bizleri sevdiğini bize gösterdiği, başı boş olmadığımızı bize bir kez daha hatırlattığı o mübarek yani bereketli ay.

Bu ayın sağlığımıza olan faydasını konu bile etmedim ki hem hikmet sahibi hemde her şeyi hak ile yaratan olarak her şeyi en iyi bilen Rabbimizin orucu da bize nasıl mükemmel bir nimet olduğunu ve nimetlerle dolu olduğunu, yaratanımızın yarattığı hiç bir şeyi boş ve anlamsız yere yaratmadığının hatırlatıldığı mükemmel ve bereketli bir ay.

İnşallah kitabımızın indiği bu ay, o mübarek kitap bizlere ve hayatımıza iner de bizim hayatlarımız bereketlenir, aydınlanır ve insallah bizde yaama amacımızı hatırlayıp bundan sonra o şekilde hayatımıza devam ederiz.

Yani kaldığımız yerden değil çizgi çekip yeniden başlarız.

Lütfen bu mükemmel bereketli ay da Rabbimizden bol bol bizi bağışlamasını dileyerek ve tövbe edip ona dönmek için çaba sarf edelim. Bu bereketli ayın içinde 12 aydan daha bereketli bir gün var ki bereketin, rahmetin yağdığı o gün bizde Rabbimizin, yaratanimizin o nimetlerinden faydalanabilelim.

Rabbim bereketli bir Ramazan geçirmemizi, Ramazanı ve orucu ve tüm ibadetleri idrak edebilmemizi ve ona göre hayatımızı yaşayabilmemizi bizlere nasip etsin.

Ramazandan sonra da oruçlu gibi davranabilmeyi, bunu da tüm yıla yayabilen kullarından olmamızı nasip ve yardım etsin inşallah…

Rabbim yar ve yardımcımız olsun

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. Fatma Narin dedi ki:

    Amin amin inşallah.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s